Унгария първа в ЕС купува от руската ваксина „Спутник V“

Русия ще доставя в Унгария ваксината „Спутник V“. Това стана ясно на среща в Москва между руския министър на здравеопазването Михаил Мурашко и унгарския министър на външните работи и външната търговия Петер Сиярто. 

Споразумението за доставка на руската ваксина е било подписано тази нощ, съобщи пред журналисти Петер Сиярто след среща с Михаил Мурашко, който е съпредседател на руско-унгарската междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество. Сиярто добави, че доставките ще се извършват на три етапа.

Ограничени количества ще бъдат изпратени в Унгария още през февруари, обяви ръководителят на руския Фонд за преки инвестиции Кирил Дмитриев.

Вчера Будапеща одобри използването на руската ваксина, както и тази на „АстраЗенека“.

Унгария не може да вдигне ограниченията, наложени заради Covid-19, докато няма възможност да извърши масова имунизация на хората, заяви днес премиерът Виктор Орбан пред националното радио.

Той посочи, че най-добрият начин е да се разреши употребата на няколко ваксини като конкуренция, която ще накарат производителите да ускорят доставките.

„Не се нуждаем от обяснения, а от ваксини“, подчерта Орбан.

Унгария неколкократно е критикувала „бавния темп“ на одобрение и закупуване на ваксини от евроинституциите.

Според регулациите на Европейската агенция по лекарствата национален регулатор може да издаде временен лиценз за ваксина при наличие на извънредна ситуация.

Говорителят на Европейската комисия Стефан де Керсмакер заяви, че страните-членки могат да водят преговори на национално равнище за закупуване на ваксини, различни от тези, за които Комисията преговаря с фармацевтичните компании. Той каза това в отговор на въпрос за закупуването от Унгария на руската ваксина „Спутник“.

„Страните-членки са свободни да преговарят за споразумения за такива ваксини. И именно те трябва да решат как ще дадат разрешение за употребата им в техните страни. Възможно е да се позволи спешен достъп, но това върви заедно с надеждността им, а освен това разрешението важи само за въпросната страна-членка“.

Де Керсмакер припомни, че страните-членки и Комисията винаги са обръщали особено внимание на оценката на ваксините от страна на Агенцията по лекарствата, което дава гаранция за тяхната ефективност и безопасност.
Източник: БНР

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *