Отново провал на решението за петролно ембарго срещу Русия

Без резултат приключи заседанието на постоянните представители на страните членки на ЕС относно петролното ембарго срещу Русия, заложено в шестия санкционен пакет, предаде БНР.

Въпросът се прехвърля към европейските лидери, чието заседание започва в 17 ч. българско време.

Унгария се противопоставя най-категорично на петролното ембарго. Очаква се становището на премиера Виктор Орбан по въпроса.

Последните предложения на Европейската комисия гласят, че преходният период за отказ на руски петрол се удължава. Така България ще получи отлагане до юни или декември 2024 г., а Хърватия ще получи изключение за вноса на газьол.

Според документа, нефтопроводът „Дружба“, по който Унгария получава суровини, е освободен от санкции.

Европейската комисия също така предлага ограничаване на реекспорта на руски тръбопроводен петрол към други държави-членки или трети страни. Държавите-членки на ЕС постепенно ще преустановят вноса на петрол след 6 месеца и петролни продукти след 8 месеца.

Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обясни в интервю късно в събога:

„Винаги трябва да намираме точния баланс, за да не навредим твърде много на икономиката си, защото това е най-силният лост срещу тази агресия на Путин. Вземете например нефта. Трябва да внимаваме, защото при незабавно пълно спиране на доставките той може да изпрати нефт, който не е продал в Европейския съюз, на световния пазар, където цените ще се повишат, и той ще го продаде за повече. И това щеше да напълни военната му каса. Трябва да действаме стратегически в това отношение. Важно е да се погрижим да изпразним военната му каса.“

Агенция Bloomberg отбелязва, че Европейският съюз вероятно е „близо до достигането на предела“ на способността си да налага ограничителни мерки срещу Русия. Както се отбелязва в статията, членовете на общността не са успели да нанесат сериозен удар върху „доходната енергийна индустрия“.

„Вниманието беше насочено към отказа на Унгария да подкрепи санкциите, но други страни отстъпват на искането на руския президент Владимир Путин да плащат за газ в рубли“, посочват авторите. Компаниите навсякъде купуват руски газ от сметки в рубли на фона на смесени предупреждения от Европейската комисия.

Източник: Епицентър

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *