Нов живот
Напусна ни един голям човек и българин. На 94-годишна възраст си отиде гениалният стопански ръководител, създателят на едно от чудесата на България, дългогодишният директор на „Булгартабак” Димитър Ядков, пише Велиана Христова в статията си „Отиде си гениален стопански ръководител на социалистическа България”, публикувана в Поглед инфо. Двадесет години той е бил начело на предприятието – години на разцвет, какъвто едва ли е имало преди него и какъвто вероятно няма да има. По негово време „Булгартабак” търгува с над 130 компании по света, а страната ни дели със САЩ първото място по производство и износ на цигари и тютюни. За осемте месеца на 1991 г. са произведени около 60 000 тона цигари, от които 48 000 за износ и 12 000 тона за вътрешния пазар. Това съобщава Ядков в отчета си за година, в която се пенсионира. Изнесени са 25 000 тона тютюн, а валутните постъпления надхвърлят 320 милиона долара и 60 милиона рубли. Всеки месец след април 1991 г. в хазната постъпват над 60 милиона долара само от износ на цигари и тютюн. Към тогавашната дата обединението няма нито лев външни и вътрешни задължения, разказва в спомените си Ядков, изтъква авторката.
В статията си тя припомня, че Димитър Ядков е роден на 27 октомври 1927 г. в полите на Рила, в село Горно Драглище, Разложко. Той е бил убеден антифашист, активист на РМС, член на БКП и БСП с близо 75 годишен стаж. Завършил е аграрикономика. Заемал е редица ръководни длъжности в Благоевград и Благоевградско. Името му е неразривно свързано с развитието на тютюневия гигант, който по негово време е превърнат от структуроопределящо предприятие в предприятие за българската индустрия с многомилионни пазари в Турция, европейските страни, САЩ, СССР, в Иран, Ирак, Афганистан, Ливан, Тунис, Бенин и други. Носител е на званието „Герой на социалистическия труд”. Бил е вицепрезидент на Международната организация в тютюневия бранш КОРЕСТА.
Под негово ръководство, което поема от 1972 г. с много усилия и неистов труд за по-малко от 10 години „Булгартабак” променя облика си и започва да дава тон в световната тютюнева политика – най-голямо производство на тютюн и цигари на глава от неселението, научаваме от публикацията на Велиана Христова.
В нея тя добавя откъс от книгата със спомени на Димитър Ядков „Булгартабак”, издадена през 2003 г. От откъса научаваме за първата среща на „Булгартабак” с делегация по тютюните от САЩ. В нея са били Джак Уайднър – президент на „Глен Тъбекоу” и Херолд Вертхаймер – президент на „Сокотаб”. На срещата президентът на „Глен Тъбекоу” е взел снопче тютюн от бала произход „Джебел басма” първа класа, забил е нос в него и усещайки тайнствения аромат, неповторим и единствен, в очите му проблеснали сълзи. На обяда са разбрали, че Уайднър преди войната е бил представител на Рейнолдс в Кавала и е купувал български тютюни. От тогава познавал „Джебела” като уникален вкус, аромат и горяемост. На тази среща са били поръчани първите количества български тютюн от новата реколта, които да се подготвят за следващото посещение на американските гости през февруари 1973 г.
След 1991 г. Димитър Ядков се опитва да предложи своите виждания за развитието на „Булгартабак” и за запазване на пазарите му в новите условия. В спомените си е записал: „След всички срещи имах чувството, че в чужбина оценяват по-реалистично мястото на „Булгартабак”, отколкото у нас”. Той става свидетел на погубването на неговото дело.
Преди години когато съществуваше „Булгартабак“ в гр.Кърджали бяха построени фермзавода за преработка и износ на тютюна произвеждан в окръга и складовете в с.Македонци и кв.Прилепци. Трябваше да бъде построена и цигарената фабрика. Да ама не . По партийни комунистически решения тя беше построена в гр.Хасково и така производственият цикъл не беше затворен.