Идеята за референдум за президентска република не е емоционална, по-скоро е естествено продължение на всичко това, което ИТН прави. Ако искаме промяна трябва да срем да се преструваме, че това е възможно без промяна в политическата ни система. В момента има криза на политическия ни елит.
Това каза Ива Митева от ИТН в ефира на bTV.
Според бившия председател на парламента Ива Митева, е необходимо допитване до хората за промяна на държавното устройство, въпреки че съгласно чл. 156 от конституцията такава промяна може да се приеме единствено от Велико народно събрание.
По думите й, когато се е правила Конституцията, народните представители са били много мъдри и са били много „умни глави“.
„Изводите, до които стигаме днес, минавайки през тези кризи, показват, че това, което виждаме в полската конституция, която е полупрезидентска република и е правена осем години, е можело да го имаме и ние“, обясни тя.
Митева заяви, че те говорят за допитване до хората какво мислят и какви са техните желания.
„Кризите не могат да се решат, без да се реши политическата криза“, заяви тя. „Тук по-скоро говорим за полупрезидентска република. Слави Трифонов не уточни формата, а говори общо“, уточни тя и добави, че полупрезидентска република е свързана с личната отговорност, която се носи от едно лице.
Митева даде за пример Полша, където по думите й моделът е на полупрезидентска република.
Тя изтъкна като предимство личната отговорност, носена от едно лице, но не коментира риска от диктатура при злоупотребата с власт от едно лице.
Ива Митева посочи, че у нас парламентаризмът е в криза, Народното събрание е неспособно да работи и не може да се излъчи стабилно мнозинство.
По думите й, у нас принципът на разделение на властите не е прокаран докрай. Според нея това е направено в модела, при който президентът посочва министър-председател, а парламентът го гласува.
„Мажоритарният вот е тясно свързан с модела на полупрезидентската република“, каза още тя.
Митева добави, че партията „Има такъв народ“, от която тя беше излъчена за депутат и председател на НС, е започнала работа по Закона за референдумите и ще предложи промяна на прага за тяхната валидност.
Източник: Епицентър