Валери КОВАЧЕВ
Истината е, че годината не е нулева за българската археология. Напротив, парите, които са спечелени по проекти мисля, че са към 2 800 000. Това каза за „Нов живот” археологът Ивайло Кънев, който проучва Крепостта Балък дере /Родостица/ в Ивайловградско по повод изявление на министъра на културата проф. Велислав Минеков, че тази година е нулева за българската археология.
До тука е доброто, от тук нататък започват нелогичните неща. Първо проектите на колегите археолози са приблизително с една трета повече от предходната година. Второ – минималната сума по различните групи е завишена, примерно с около десет хиляди лева. И какво се получава – кандидатстват повече хора с по-завишени минимални ставки по проекта, а в същото време парите са с близо милион и двеста хиляди по-малко от предната година. Не коментирам решенията на комисията, защо на едни са дали едни точки, а на други – други. Но много хора с ключови обекти останаха извън борда. Втората неразбория – все още не са раздадени парите на всички или ако са раздадени, те са раздадени в последния момент, т.е. вчера. Идва сезонът на дъждовете. Друга година парите се раздаваха още юни месец. Всеки археолог знаеше какви пари ще получи. Организираше си работниците, свършваше си работата и се отчиташе, уточнява Ивайло Кънев.
В този момент има колеги, които са спечелили по два проекта. Кога да ги изработят тези два проекта, като Министерството на културата отказва да удължи срока за отчитане на разходите. Дават ти два месеца по-късно парите, но в същото време казват, ще се отчетете в срока, по наредба – 30 октомври. С разкопки ли ще се занимаваш или с финанси, това не е логично, твърди археологът.
По думите му до този момент всички колеги, които са спечели проекти имат договори, подписани с Министерството на културата. Това може лесно да се провери.
Нашите претенции са за удължаване на срока за отчитане и за сумата от 4 млн. лева, която беше предходната година. Ние си искаме тези пари, защото ако трябва да бъдем честни в момента, в който „корумпираният кабинет” на Бойко Борисов вкара все пак държавата да си поеме ангажимента и да финансира археологията се разработиха не лоши методи. Археологията в България тръгна, решиха се много научни задачи, то се почувства, иначе преди това колегите се задъхваха, просеха пари от фирми, от тоя и от оня, за да продължат обекта, защото обектът си остава грижа на археолога, заявява Ивайло Кънев.