- Ако продължим да тровим планетата, остават ни само 60 години земеделие на майката земя
Нов живот
Натали Масе, жителка на френския град Тулон, тръгна с велосипед към Коимбаторе, Южна Индия. Тя предприе дългия преход от 15 хиляди километра, за да привлече вниманието към изчезването на почвата и за глобалното движение „Осъзната планета – спасете почвата“.
Вело пътешествието започна на 21 юни с маршрут през Франция, Италия, Словения, Хърватия, Сърбия, Черна гора, Македония и ще продължи през – Турция – Иран – Пакистан и Индия. По пътя си тя спира и отсяда във ферми, както и на други места с екологично значение.
В момента ентусиазирана природолюбителка е в България, като маршрутът й преминава през София, Пловдив и градовете и селата между тях.
В София Натали коментира причините, поради които предприема това пътуване в подкрепа на движението „Спасете почвата“: „Грижата за нашата планета е от изключителна важност. Когато поставите ръцете си в земята и почувствате топлината и удовлетворението, нежността и любовта, ще разберете, че да направите нещо за нея означава да направите нещо за себе си и за останалата част от човечеството.“
Движението „Спасете почвата“, създадено по инициатива на индийския активист и визионер Садхуру, е насочено за разрешаване на почвената криза чрез обединяване на хора от цял свят, като търси подкрепа от лидерите на всички държави, защото те могат да въведат национални политики и действия към увеличаването на органичното съдържание в обработаемата почва.
Организацията по прехрана и земеделие на ООН изчислява, че ако деградацията на почвите продължи, може да ни останат само 60 години за земеделие.
60-70 % от почвите в Европа са деградирали (Европейска комисия), което крие риск от недостиг на храна, суша и масова миграция.
74% от Южна Европа е с много ниско ниво на почвено плодородие и съдържа по-малко от 2% органичен въглерод, според Съвместния изследователски център на Европейската комисия.
„Спасете почвата” е движение, подкрепено от ООН и Световната програма по прехраната. Насочено е към справяне с глобалната криза, свързана с деградацията на почвата и за осигуряване на подкрепа на правителствата при прилагането на конкретни промени в политиката за опазване на почвата.
74 държави са изразили подкрепата си за движението и политиките за опазване на почвите. 8 страни са подписали меморандуми за разбирателство със „Спасете почвата“. Общо 3,9 милиарда души са изразили подкрепа за кампания.
През последните месеци десетки хиляди хора са присъствали на препълнени с хора събития „Спасете почвата“ в цяла Европа.
Основателят на движението „Спасете почвата“ Садхгуру неотдавна завърши 30 000-километрово самотно пътуване с мотоциклет през 27 държави от Лондон до Южна Индия, като се срещна с експерти, влиятелни личности, творци и политици, за да се справи с кризата с деградацията на почвата.

На 19 април 2022 година Садхгуру пристигна в София и проведе голямо публично събитие на Save Soil
На 19 април 2022 година Садхгуру пристигна в София и проведе голямо публично събитие на Save Soil. На сцената говори Борислав Сандов, тогава министър на околната среда и водите на България.
Мисля, че има голям потенциал за добро сътрудничество – партньорство – с кампанията „Спаси почвата“ и това, което правим тук като правителство. Можем да се справим заедно, заяви Сандов.
Ако няма богатство в почвата, няма да има и богатство в живота. Ако не направим нещо съществено през следващите две десетилетия, ще трябва да платим голяма цена, алармира Садхгуру.