Според Карадайъ, промените в Конситуцията и правомощията на главния прокурор много хора го ползват за политическа дъвка, но малко са хората, които правят нещо или са направили. От ДПС, чувайки много политици, които ползват понятието „реформа в съдебната система“, за да се опитат Народното събрание да кадрува в съдебната система, направихме своята част – разписахме проект за промени в Конституцията и черно на бяло го предоставихме на всяка ПГ в 47-ото НС. И тези, които ползват темата като политическа дъвка, след това видяхме техните действия – точно нула, нищо! А ние отворихме възможност за диалог. Явно за някои от политическите партии е по-важно партийно-политическото експлоатиране на някои теми, а не тяхното решаване. Така че по тази тема имаме еднакви виждания, въпросът е пътят да се извърви. Дали някой има желание да извърви пътя, това е друга тема“, посочи Карадайъ.

По темата за Шенген той призова да се анализират пропуските на страната през последните години. Според него са липсвали разговори, диалог и единни действия на българските политици, институции и дипломация.

„С честите избори, смяната на правителства и отказите за диалог и разговори по важните за страната теми, стигаме до такива ситуации, в които трудно можем да си отговорим на някои въпроси“, каза Карадайъ.

По отношение на парите от ЕС по ПВУ и оперативните програми България „не си е разписала фиша“, заяви лидерът на ДПС. Той призова за усилия в посока на това евросредствата да стигнат до българските граждани.

Габровски изтъкна, че тезите на ДПС показват, че по повечето неща мислят в една посока.

По-рано днес проф. Габровски трябваше да разговаря с „Продължаваме Промяната“, но те не дойдоха на срещата. Писмо, че няма да откликнат на поканата, изпратиха и от партия „Възраждане“.

Вчера проф. Габровски се срещна с представители на „Демократична България“ и „БСП за България“, които заявиха, че няма да дадат подкрепата си за кабинет с първия мандат. Готовност за разговори декларира само Стефан Янев от „Български възход“.