България ще изпрати военна и военно-техническа подкрепа на Украйна, реши днес парламентът. „За“ гласуваха 148 депутати, „против“ – 46, а „въздържал се“ – един. Решението не бе подкрепено от 20 депутати от БСП, като от тяхната група Явор Божанков гласува „За“. Срещу изпращането на оръжие на Украйна бяха и депутатите от „Възраждане“. Парламентарните групи на ГЕРБ-СДС, ДПС, „Демократична България“ и „Български възход“ подкрепиха единодушно проекторешението. От ПГ на „Продължаваме Промяната“ Асен Василев се въздържа.
Обемът и видът на въоръжението, което България ще предостави на Украйна, са засекретени.
Предстои народните представители да гласуват законопроект за ратифициране на Споразумението между Министерството на отбраната на България и Министерството на отбраната на Украйна относно безвъзмездно предоставяне на въоръжение, техника и боеприпаси.
Парламентарното заседание започна със скандал, тъй като точката бе предложена за извънредно гласуване. Така и то премина с напрежение и противопоставящи тези по темата. В началото на дебатите заседанието беше закрито, но по-късно отново стана публично, а по време на закритата част народни представители от „БСП за България“ излъчваха на живо в социалните мрежи случващото се в пленарната зала.
Министърът на отбраната да разсекрети списъка на оръжията, които предоставяме на Украйна – за това призова на брифинг в Народното събрание председателят на левицата Корнелия Нинова.
В началото на ноември Народното събрание възложи на Министерския съвет в срок до един месец да внесе проект на решение за предоставяне на военна и военно-техническа подкрепа за Украйна, „като принос към общите усилия на международната общност за подпомагане жертвите на агресията, съобразно българските възможности, гарантирайки сигурността и защитата на населението“. Решението беше подкрепено от 175 депутати , „против“ бяха 49, един се въздържа.
Въоръжението, което ще бъде предоставено на Украйна, е в съответствие с моя консервативен подход, заяви вчера служебният министър на отбраната Димитър Стоянов пред журналисти. Вчера на съвместно закрито заседание парламентарните комисии по отбрана и по външна политика подкрепиха проект на решение за оказване на военна и военно-техническа подкрепа на Украйна. Решението с вносител Министерски съвет предвижда Народното събрание да разреши пребиваването на до 60 лица от въоръжените сили на Украйна, годишно, за участие в модули за подготовка на бойни санитари на територията на България във връзка с провеждане на Мисията на Европейския съюз за подпомагане на Украйна. Предвижда се още участието на до 50 български военнослужещи за обучение за използването на предоставено в рамките на Мисията на Европейския съюз за подпомагане на Украйна въоръжение и техника, на територията на държави членки на ЕС и/или в България.
Първият е чрез сключване на споразумение на двустранна основа с украинската страна за предоставяне на въоръжение, техника и боеприпаси. Вторият механизъм за подпомагане на Украйна е чрез принос към Мисията на Европейски съюз за подпомагане на Украйна (EUMAM UA).
Целта на мисията е да допринесе за увеличаването на военните способности на украинските въоръжени сили за ефективно провеждане на операции с цел предоставяне на възможност на Украйна да защитава териториалната си цялост в рамките на международно признатите си граници, както и да упражнява ефективно суверенитета си и да защити цивилното население, се посочва в мотивите на вносителя – Министерския съвет.
Дир.бг