228 депутати се регистрираха за откриването на заседанието на Народното събрание, на което ще бъде гласуван кабинетът „Габровски“. Той е с мандата на ГЕРБ – СДС.
По правило за да бъде одобрен предложеният за премиер с мандата на ГЕРБ-СДС и предложените от него структура и състав на правителство, трябват повече от половината гласове от кворума – най-малко 115 „за“. 115 са депутатите от ГЕРБ – СДС, ДПС и „Български възход“.
Проф. Габровски и предложеното от него правителство имат подкрепа от ГЕРБ-СДС, ДПС и БВ, но това са 115 гласа. За да мине правителството, са нужни 50% +1 от присъстващите в пленарната зала.
При 228 регистрирани кворумът е 114, което означава, че кабинетът има всички шансове да мине.
При регистрацията отсъстваха по двама от ДБ и БВ.
Трима от ПП и петима от ДПС също не се регистрираха.
Избирането на правителство по този начин е фалстарт. Мисля, че ГЕРБ също го осъзнават и не очаквам правителството да мине с игра с кворума. Няма да изглежда сериозно, заяви Кристиан Вигенин.
Първите две групи са заявили готовност да подкрепят проекто-кабинета. Очаква се това да стори и формацията на Стефан Янев, която още не е заявила публично намерението си.
Заседанието води заместник-председателят Йордан Цонев от ДПС.
Председателят на парламента Вежди Рашидов е в залата, той беше поздравен от целия парламент за неговия рожден ден днес.
ГЕРБ обяви седем приоритета на бъдещото правителство:
1. Разработване на Закон за държавния бюджет за 2023 г., съдържащ пакет от антикризисни мерки за ограничаване на инфлацията, за стимулиране на икономическия растеж и за стабилизиране на публичните финанси;
2. Постигане на политически и обществен консенсус за конституционни и законодателни промени в областта на правосъдието, противодействие на корупцията и повишаване на сигурността на гражданите;
3. Провеждане на ключови реформи, включително чрез План за възстановяване и устойчивост;
4. Полагане на активни политически и дипломатически усилия за приемане на България в Шенгенското пространство;
5. Мобилизиране и ангажиране на целия национален потенциал, подготовка на бизнеса, банковия сектор и гражданите за присъединяване на България към Еврозоната през 2024 година. Своевременно присъединяване на България към ОИСР;
6. Постигане на енергийна независимост, включително чрез продължаване на усилията за осигуряване на реална диверсификация на източниците на доставка;
7. Увеличаване на националните отбранителни способности в рамките на колективната отбрана на НАТО. Ускорена модернизация на въоръжените сили и повишаване на стандарта на живот на военнослужещите.
Епицентър