Валентина ИВАНОВА
Председателката на областната структура към Съюза на инвалидите Шенай Бекир алармира, че някои от членовете на организацията, а и други хора с увреждания няма да могат да упражнят своето право на глас в предстоящия на 2 април вот. Изискването да представят решения на ТЕЛК и НЕЛК ограничава възможността им да гласуват в подвижна урна с епикриза или друг медицински документ, каквато беше практиката доскоро.
Много от хората са трудноподвижни, други са след операция, трети чакат своите ТЕЛКови решения, които обикновено се бавят с месеци и години. За да отидат до редовна секция трябва да се ангажират поне двама души да ги придружат при транспортирането и придвижването. Наистина общината е осигурила безплатен превоз, но се губи време и човешки ресурс, обясни за „Нов живот“ Шенай Бекир.

Себахтин Риза
Тя даде пример с нашумелия напоследък Юри Ангелов, който бе опериран след дарителска акция в негова подкрепа. След интервенцията той не може да отиде сам до секцията, трябва да се намерят двама доброволци като придружители. С епикриза обаче Юри ще може да гласува в подвижна урна.
Шенай Бекир смята, че големите обещания на политиците да улесняват живота на инвалидите, са претърпели пълен крах в случая с правото им на грлас, отредено от Конституцията.
Себахтин Риза, секретар на община Кърджали, припомни проблемите около мобилните секции, възникнали на предишни избори, когато се били приемани не само решения на ТЕЛК и НЕЛК, а и епикризи. Тогава са възникнали съмнения за истинността на представените документи. Тъй като общинска администрация не е компетентна да отсъди верността на представените епикризи, този път ще бъде следвана буквата на Закона.
🔽Последвайте ни и в Facebook🔽