- „Грийн партнърс“ прибира и тези отпадъци, за да не попадне под санкции на контролните общински органи
Валентина ИВАНОВА
След като в редакцията на „Нов живот“ постъпиха поредица от запитвания къде гражданите на Кърджали могат да си изхвърлят старите хладилници, телевизори и други едрогабаритни електрически уреди, репортери проведоха разследване по темата.
От отдел „Опазване на околната среда“ съобщиха, че в общинския събирателен център срещу завод „Серта“ може да се оставя непотребната техника. После сметосъбиращата фирма „Грийн партнърс“ я прибира.
„Нов живот“ видя състоянието на центъра. Порталът е отворен и всеки може да влезе, но не и с автомобил, в двора. Малцина си спомнят създаването на депото преди много години по някакъв проект, но той така и не се разви, а потъна в забвение и бездействие.
Днес кърджалийци не знаят, че там е определеното за целта място и всеки складира непотребните телевизори, печки и други ел.уреди до кошовете за боклук. Там оставят и дюшеци, и дивани, а често и чували със строителни отпадъци, макар добре да знаят, че това е нередно и наказуемо. Но знаят също, че досега нито един гражданин или фирма не са санкционирани от общината, ако предизвикват замърсяване. Затова и практиката продължава необезпокоявано.
Сметосъбиращата компания „Грийн партнърс“ се принуждава да прибира всички отпадъци, за да не попадне тя самата под санкции на контролните общински органи.
Ако някой не ги е прибрал преди нея. Има много фирми и частни лица, които не само дебнат край контейнерите за захвърлена едра и дребна техника, но дори лепят по кофи и входове обяви, че изкупуват всякакъв вид уреди. Много от тях нямат лиценз, макар че официално публикуват и обяви в медиите, обясняват от общинска администрация.
Вътре в уредите има ценни метали, представляващи интерес. Изкупчиите ги разглобяват и предават на вторични суровини, от което печелят.
Още един общински център има в квартал „Възрожденци“, до блок 86, но той отдавна се е превърнал в сметище за стари автомобилни гуми, макар и нерегламентирано.
В момента няма изкупуване от страна на държавата, защото не е уредено рециклирането на каучуковите материали. Въпреки това, всеки сервиз или гумаджия е длъжен да има сключен договор и да предава ненужните гуми на определените места. Те не го правят, а изхвърлят непотребното безнаказано. Ако от общината установят нарушителя, могат да го санкционират. Това почти никога не се случва.
🔽Последвайте ни и във Facebook🔽