Галина АВРЕНЛИЕВА
От 20-те години на ХХ-ти век тракийските дружества, армията, църквата и българската културна общественост честват Деня на победата край Одрин. От 2006 година този ден е признат официално и от българското правителство за Ден на Тракия.
На този ден се чества подвига на българските войни, паднали край Одрин и из тракийските полета, както и почитта и паметта към хилядите българи – тракийски бежанци, намерили подслон в пределите на България и запазили родовата си памет. Чества се като годишнина от денят в който е превзета Одринската крепост на 26 март 1913 г. от Българската армия през Балканската война (1912-1913). Пленени са 14 турски генерали, 2000 офицери, 50 000 войници, 413 оръдия, 46 тежки картечници, 90 000 снаряда, 12 000 000 патрона и друго имущество. Българите губят в атаката 1316 убити и 6329 ранени. Победата донася свободата на тракийските българи.
Това е най-величавата победа в най-новата история на България. Тя води до подписването на Лондонския мирен договор през 1913 година, по силата на който Източна и Западна Тракия, Родопите и Странджа са освободени и присъединени към Родината. Традиционно на този ден се почита и паметта на хилядите тракийци, напуснали родните си места и намерили подслон в освободеното Отечество.
Тези трагични събития са описани от българския академик Любомир Милетич през 1918 година, а също и от Фондация Карнеги за международен мир в доклада си от 1914 за Балканските войни. Етническото прочистване е било насочено против 300 000 българи. Убитите тракийски българи са 68 000, което е 20 % от българското население в Тракия, останалите българи християни са прогонени.
Община Ивайловград и Тракийско дружество „Яни Попов” с шествие и поднасяне на венци и цветя пред паметниците на тракийските революционери – Яни Попов, Капитан Петко Войвода и Димо Николов отбелязаха този паметен ден за тракийците.
„На 26-и март, честваме Деня на Тракия – Ден на признателност към хилядите българи – тракийски бежанци, намерили подслон в пределите на България и запазили родовата си памет“, съобщиха от община Ивайловград.
Цветя бяха поднесени от тракийци и на паметника на Капитан Петко Войвода в Момчилград.
Цяла седмица в област Кърджали минава под честванията на Деня на Тракия.
Изнесен концерт бе организиран в Джебел по инициатива на Тракийското дружество в село Припек и Народно читалище „Тракия 2009“ . Организацията е на Българския съюз на тракийските организации и Тракийско дружество „Димитър Маджаров“. Над 150 участника се качиха на сцената от Припек, Златоград, Кирково, Черничево, Горно Юруци, Крумовград, Момчилград и кърджалийски състави.
Днес, тракийци от Кърджали поднесоха венци и цветя пред паметниците на героите на Тракия – Капитан Петко Войвода, Димитър Маджаров, войводата Стоян Терзиев.
По неофициални данни потомците на тракийците са над милион и половина, а на тракийските бежанци над 300 хиляди. В нашия регион тракийците са предимно в кварталите Гледка и Веселчане, в град Кърджали. Черничево, Припек, Аврен също отбелязват този ден и има създадени тракийски дружества. Село Горно Юруци са бежанци от Тракия. Всички са тракийци, каза за “ Нов живот“ председателят на Тракийско дружество „Димитър Маджаров“ в Кърджали Яни Янев.
И днес стиховете на Ивайло Балабанов „Сила“ са изключително въздействащи и актуални:
