Компютърът-самолетоносач на Електрониката обра овациите на националното изложение Разработките на кърджалийските ученици им донесоха второ място за младежко творчество

  • В Горна Оряховица за наградите спориха екипи от цялата страна

Нов живот

Отборът на Професионална гимназия по електротехника и електроника „Капитан Петко войвода“ се завърна с втора награда от Националния конкурс-изложение „Младежко техническо творчество 2023“. Кърджали бе представен от деветокласниците Божидар Зафиров, Ивайло Стоянов, Тодор Иванов и единадесетокласниците Здравко Серафимов и Денислав Календжиев с ръководители инж. Антония де Аморим, инж. Джейхун Юсуф и Томас Зеленков. Разработките Машина за мачкане и рециклиране на кенчета; 3D принтиран механичен дигитален часовник; Балансиращ робот; Компютър – самолетоносач; Макет за електроснабдяване на потребители трета категория предизвикаха интереса и на учениците, и на специалиалистите.

Заслужено екипът от Кърджали бе удостоен с втора награда. За нея заслуга има и инж. Хашим Арифов, бивш учител в гимназията.

Събитието се състоя в Горна Оряховица на 9 и 10 ноември при силна конкуренция на 47 екипа с над 170 участници от цялата страна – Варна, София, Габрово, Чепеларе, Гоце Делчев и др.

Изложението се провежда ежегодно и дава възможност за изява и обмен на иновации и добри практики в областта на техниката, разработени от младите надежди на България, като целта му е да се засили връзката между професионалното образование и бизнеса.

Проява бе открита с изпълнения на „Джуниър бенд“ от СУ „Емилиян Станев“ във Велико Търново в присъствието на инж. Марин Антонов, главен секретар на Федерацията на научно-техническите съюзи, инж. Росица Илиева от Дирекция „Професионално образование и обучение“ в Министерството на образованието и науката и други гости. Старт на изложението даде инж. Владимир Григоров – председател на Фондация „Милен Григоров“.

🔽Последвайте ни и във Facebook🔽

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *