Отпечатаха в книжка рецептите от Вкус феста Народно читалище „Обединение“ сближава чрез храна етносите в община Кърджали

Нов живот

Рецептите на показаните на „Вкус Фест” ястия са събрани в книжка, която вече е отпечатана. Фестивалът е събитие, посветено на изграждането на вкус. Не само към качествената храна, а и към качественото изкуство.

Той се организира от НЧ „Обединение 1913”, Кърджали, с подкрепата на Национален фонд „Култура“/ National Culture Fund, Bulgaria по програма „Любителско творчество“ ’22.

Целта е да се сближат различните етнически групи, които живеят в община Кърджали чрез опознаване на културните и кулинарните им традиции. Затова е осъществен под формата на пътуващо културно събитие първоначално в три села на община Кърджали – Глухар, Стремци и Кобиляне със съдействието на местните читалища „Прогрес 1971”, „Огнище 1944” и „Н.Й. Вапцаров 1956”.

През първата година от създаването си той посети трите села, в които площадите затрептяха под ритмите на най-красивите образци на българския и турския фолклор. Мегданите се изпълниха със шарени шатри, а от тях се разнасяха омагьосващите ухания на погачата и кешкека, на баклавата и козунака и на всички онези майсторлъшки гозби, които нашите баби знаят от своите баби.

Заедно танцувахме и пяхме, готвихме и опитвахме, търсихме и откривахме вкуса, който заслужава да продължи напред към идните поколения, да се помни и да се предава. Обменяхме рецепти и научавахме историите зад тях, а най-вкусните ястия и най-интересните истории, разбира се, получиха награди!

В културната програма участваха Клуб „Пъстро хоро” и Хор „Незабравки” от читалище „Обединение 1913“, Женска певческа група от читалище „Огнище 1944” Стремци, както и децата от Детска танцова група към читалище „Прогрес 1971” село Глухар и група за местен фолклор от НЧ „Вапцаров” в Кобиляне.

А екипът на проекта и партньорите планират провеждането на инициативата и през 2024 г. Тя ще обхване други три села от община Кърджали, през 2025 г. ще премине в още три и във времето напред ще се състои във всички села, в които има читалища. И когато започне да се провежда всяка година, ще се превърне в традиция.

Проектът ще допринесе за популяризиране на дейността на читалищата в селата на община Кърджали. Те ще имат възможност да обогатят и разнообразят дейността си, ще привлекат нови самодейци, ще работят в партньорство.

🔽Последвайте ни и във Facebook🔽

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *