Нов живот
На 13 ноември 2023 г. се проведе виртуална среща между четири училища от България и Центъра за ядрени изследвания /ЦЕРН/ в Швейцария. Едно от училищата беше крумовградското СУ „Васил Левски“. С огромно нетърпение учениците от VIIIa клас изчакаха включването на учените от най-големият комплекс от ускорители в света.
Срещата беше предварително подготвена от учените д-р инж. Георги Анчев, Милена Мишева, Зорница Захариева и техническите експерти Ноеми Бени и Золтан Силаси.
Най-напред Зорница Захариева запозна учениците с историята и дейността на ЦЕРН. Европейската организация за ядрени изследвания е една от най-големите и престижни научни лаборатории в света, която има за цел да отговори на хилядите въпроси за възникването и развитието на Вселената, за тъмната материя и елементарните частици обикалящи около нас. Мисиите на ЦЕРН са свързани с фундаментални изследвания в областта на физиката на елементарните частици. За целта учените използват високи научни технологии, една от които е WWW-мрежата, която всеки един от нас използва почти ежедневно за да търси информация.
Учените на ЦЕРН търсят отговорите с помощта на най-мощия в света ускорител на частици (LHC). Това е един от най-внушителните глобални научни проекти, създаден за изследване на елементарни частици. За щастие учениците от училището ни виртуално се разходиха в тунелите на Големия Адронен Колайдер на 100 метра под земята заедно с гид Георги Анчев. Те посетиха Компактният мюонен соленоид (CMS), който е многофункционален детектор, инсталиран на LHC пръстена. Проектиран е да изследва елементарните частици, които се получават след сблъсъка на протоните в този детектор.
Уникалните размери на СМС детектора и увлекателните разкази на лекторите впечатлиха учениците. В края на срещата ученици от четирите училища зададоха интересни въпроса свързани с дейността на ускорителя:
Какво количество протони се ускоряват в колайдера?
Как се отделят електроните от протоните на водорода? А неутроните?
След сблъсъка как се „прихващат“ новите частици?
Античастици ли има в тъмната материя?
На всички стана ясно, че това което експериментират учените в ЦЕРН намира приложение в различни сфери на живота и е в помощ и услуга на човека.
🔽Последвайте ни и във Facebook🔽