Поглед към миналото: Националният курорт Минерални бани в началото на 20-ти век

Нов живот

След Освобождението младата българска държава наследява Сапунената баня. Червената баня се е наричала още и дъсчената баня. Третата е Чирпанската баня, четвърта е Батачната баня – от батак, т.е. кал, кална баня.

Имало и Чифте баня – с два басейна – за мъже и за жени. По-късно, през 1937 г., е построена Модерната баня с два басейна, 8 корита и 1 душ за измиване преди влизане в басейна. Изграден е и специален резервоар охладител, където водата се изстудявала до определена температура. Днешната обществена баня в курорта е неин наследник. Първо в баните ходели с дървени налъми, но през 30-те години са правени опити да се въведат специално изработени обувки – чехли и пантофи, направени от лико. Тази инициатива не намира достатъчно добър прием. Едва в края на 60-те години и началото на 70-те налъмите започват да отстъпват на пластмасовите или каучукови чехли или джапанки.

Георги Граматиков пише: “Всеки посетител заплаща определена такса. Това е едно от най-доходните пера за поддръжката им. До 1927 г. таксите са различни – 2, 3 и 5 лева според банята. Същата година изравняват таксата – вземат по 5 лв. за къпане на всеки над 7 г. Само таксата за калната баня останала 2 лв. Безплатно не се допуска, за да се увеличат приходите. По това време в Хисаря плащали по 10 лв.”. Но законът за селските общини разрешава безплатно къпане на населението от селищата, в чиито землища са изворите. Кои са бедни и кои са за 50 процента намаление, определя общинският съвет. И това също било повод за кавги между двете села, особено след 1914 г., когато се приема, че баните се намират само в землището на Брястово.

От 1 януари 1946 г. Сусам е отново самостоятелна община и пак пламват споровете, защото сусамци били лишени от правото да се къпят безплатно. Борбата се води до 1955 г., когато по предложение на изпълкома на Окръжния народен съвет в Хасково селището Минерални бани е обявено за самостоятелна административна единица – село, каквото е и досега. Един от мотивите за това е да се възстанови спокойствието.

 

Последвайте ни и във Facebook

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *