Мюсюлманинът Турхут, който дава нов живот на православни храмове

Днес, когато светлината и надеждата заемат своето място, ви срещаме с Турхут Исмаил – мюсюлманинът, който намира възможност да помогне, там където другите виждат различия. С негова помощ над 25 православни храма в страна вече са възстановени и отворени за молитва. История за смисъла от вярата, която се уповава в доброто.

Църквата в Карнобат е първият действащ християнски храм, в който Турхут влиза преди 29 години.

Турхут Исмаил: „Влизайки за първи път, като се огледаш така, човек ахва изведнъж – пространството, обемът, архитектурата, историята на България, съвременната, е кована в тези храмове“.

С негова помощ, за първи път, храмът е бил изографисан. А сцена от Евангелието със „Св. Иван Рилски“ и „Св. Йоан Богослов“ е единствена за България.

Турхут Исмаил: „Стенописите станаха уникални. По нищо не отстъпват на стенописите в Сикстинската капела. Едно, че като живопис и качество, второ и като сцени. За това казвам, хората вместо да ходят в Рим, да идват в Карнобат“.

отец Павел, църква „Св. Йоан Богослов“ – Карнобат: „Аз много се радвам, че той има такова добро усърдие. Както казва и сам Господ Исус Христос в Евангелието – „Който не е против вас, той е за вас“. Всеки който допринесе да помогне, ние разбира се, благодарим, приемаме и се молим Господ да му въздава за това нещо“.

Въпреки вдъхновението и отдадеността, пътят до завършените стенописи не минава без спънки.

Турхут Исмаил: „Бюрократщината е 6 години, изографисването година, година и нещо беше. Повече хора ли не им достигат, нихилизмът в чиновниците ли се увеличава, не мога да разбера“.

Последните църкви, които Турхут ремонтира са 4 православни храма в Чирпан. Най-горд е обаче с тази в родното си село Искра, която е реставрирана почти от нулата.

„Това е частица от Христовия кръст, каквато само в три храма в България ги има“.

Турхут остава верен на своята религия, но намира смисъл и сила във всяко дело, водено от доброто.

Турхут Исмаил: „Аз хората не ги разделям на мюсюлмани, християни, юдеи. За мен, хората мога да ги разделя само на достойни и недостойни. Храмът си е храм. Един храм винаги ще те научи на нещо добро, към семейни ценности“.

Източник: БНТ

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *