“Публикувахме концепция за алтернативната програма „Добродетели и етика“. Тази концепция има за цел да онагледи нашата визия като цяло за учебния предмет, който предлагаме да се включи в задължителния учебен план”, заяви по време на брифинг министърът на образованието Красимир Вълчев.
Той добави, че другите две програми – “Религия и православно християнство“ и „Религия и ислям“ ще стъпят на съществуващите програми. По време на брифинга образователният министър добави, че този концепция е само основа за обсъждане и тепърва ще се изработва програмата, ще се доработва визията.
“Религия няма да се учи задължително. Има термин задължително избираем част – той е задължителен, но в рамките на този час има възможност за избор. Изборът ще бъде между програми. Целта на този час е да засилим възпитателната функция в българските училища и най-вече възпитанието в добро и добродетели”, каза още министърът на образованието.
“В програмата „Добродетели и етика“ сме стъпили на опита на други страни, на български училища, които имат в подобна програма. Стъпили сме на това, за което смятаме, че децата трябва да придобият като нагласи за света”, каза още Вълчев и отбеляза, че учебният предмет няма да се води от свещеници, а от учители, придобили квалификации в университетите.
„Учебният предмет няма да доведе до допълнителна натовареност. Допълнителният час ще бъде въведен поетапно. Той ще бъде част от общия брой часове на учениците“, допълни министър Вълчев.
Днес.бг