Общинският съвет в Ардино прие бюджета на общината за 2025 година 

Гюнер ШЮКРИ

Общинският съвет в Ардино прие бюджета на общината за 2025 година, предложен от кмета инж. Изет Шабан. Решението бе взето на майската сесия на местния парламент с 25  гласа „за“, 3 „против“ и един „въздържал се“. Финансовата рамка на бюджета е 24 627 882 лв, като средствата за делегираните от държавата дейности са 13 873 088 лв., а за местни дейности – 10 754 794 лв.

И през 2025 г. община Ардино ще продължи с реализирането на инвестиционна програма във всяко едно населено място. Програмата за капиталовите разходи за тази година е в размер на 13 066 323 лв., от които 11 462 754 лв. финансирани с бюджетни средства и 1 603 569 лв. със средства от Европейския съюз. Целевата субсидия за капиталови разходи за 2025 г. е в размер на 3 153 700 лв.

При представянето на проекта за бюджета за 2025 г. пред общинските съветници кметът на община Ардино инж. Изет Шабан уточни, че при съставянето на проектобюджета са обиколили всички населени места в общината, за да се запознаят с актуалните проблеми на хората и да чуят техните предложения и приоритети. Той подчерта, че бюджетът е реалистичен и ориентиран към решаване на конкретни проблеми, съобразно нуждите на всяко едно населено място, като посочи водоснабдяването за един от основните направления в тазгодишния бюджет.

„Залагаме и средства за проектиране, които ще ни осигурят готовност за кандидатстване по бъдещи програми. Поддържането на социалните услуги, управлението на отпадъците и устойчивото развитие също са сред нашите приоритети. През последните години не сме изпадали в дефицит и вярвам, че и с този бюджет ще поддържаме финансова стабилност“, заяви още кметът. Той отбеляза, че през 2024 г. са извършени сериозни дейности по откриването на водоизточници, като работата ще продължи и през тази година. „Ще работим в посока развитие на туризма на територията на общината. Ще развием нашата концепция и визия за управление на казармения район, за да го превърнем в едно атрактивно място, което ще даде тласък за развитието на общината.

Имаме важни проекти за повишаването на качеството на живот и градската среда. Ще подобрим значително културния живот на хората в общината чрез модернизация на салона на читалище „Родопска искра“ в град Ардино.

С друг много важен проект за сондажни работи за проучване на минерална вода в центъра на града и землището на село Кроячево ние можем да променим развитието на общината. Имаме и проект за

благоустрояване на пешеходна крайречна зона и речното корито на река Ардинска, което ще даде завършен вид на центъра на града. Тези проекти са включени в Приложение №3 на Републиканския бюджет“, посочи още кметът Изет Шабан.

Председателят на Общинския съвет Сезгин Байрям заяви, че и този бюджет е изготвен с висока степен на прозрачност и ефективност и отговаря на очакванията на жителите на общината, осигурявайки стабилност и устойчиво развитие.

В дневния ред на заседанието бяха разгледани 13 докладни записки. Съветниците одобриха трансформиране на част от целевата субсидия за капиталови разходи за 2025 г. в размер на 1 854 628 лв. в трансфер за други целеви разходи на общината за извършване на неотложни текущи ремонти на общински пътища, на улична мрежа и на сгради, публична общинска собственост.

С мнозинство бе потвърдено участието на Община Ардино в колективния върховен орган и колективния управителен орган на Сдружение с нестопанска цел „Местна инициативна група Ардино – Неделино” (СНЦ  „МИГ  Ардино – Неделино“). Съветниците с пълно единодушие дадоха съгласие  за  участието на  „Многопрофилна  Болница  за  активно лечение – Ардино“ ЕООД  в колективния върховен орган на СНЦ „МИГ Ардино – Неделино”.

На заседанието бяха утвърдени още структурата на  училищата, детските градини и обслужващите звена и транспортната схема  за учебната 2025/ 2026 г.

Общинският съвет прие и решение за обявяване с местно значение на ежегодните културни мероприятия в село Русалско (местност „Яйла“), село Горно  Прахово (местност „Насуфлар съртъ“), село Теменуга (връх „Алада“ – местност „Студената вода“) , село Падина (местност „Поляните“), като нематериално  културно наследство, културни ценности и носители  на историческата памет с културна стойност.

Последвайте ни и във Facebook

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *