Милиардер, близък до Тръмп, иска да придобие продължението на “Турски поток“ в България

Elliott Investment Management води преговори за закупуване на дял в пакет от инфраструктурни активи, включително тръбопровод за пренос на руски природен газ до Европа – сделка, която може да се превърне в образец за съживяване на някога могъщия енергиен бизнес на Москва чрез включване на американски инвеститори, съобщава The Wall Street Journal.

Според запознати американският хедж фонд, оглавяван от милиардера Пол Сингър, обмисля да придобие дял в българското продължение на газопровода “Турски поток“, както и достъп до мрежа от центрове за данни, кабели за данни и други инфраструктурни активи.

Разговорите са в начална фаза, без гаранция за финализиране на сделката, заявиха източници. Потенциалният размер на инвестицията не е ясен.

Тръбопроводът “Турски поток“ е последният действащ газопровод на Русия към Европа, след като по-големите й връзки бяха прекъснати или затворени след нахлуването й в Украйна. “Турски поток“ преминава през Черно море до Турция, след което захранва тръбопроводите, снабдяващи Унгария, Словакия и други страни.

До 2022 г. Русия беше най-големият доставчик на нефт и газ в Европа. През последните месеци администрацията на президента Доналд Тръмп постави сключването на икономически сделки в основата на увертюрите си към Москва във връзка с мира в Украйна, което повишава възможността Русия да свърже отново енергийната си мрежа със Запада с американска подкрепа.

През март руският президент Владимир Путин заяви, че ако САЩ и Русия постигнат споразумение в областта на енергетиката, Европа ще получава евтин руски газ. “Северен поток“ – тръбопроводна система, свързваща Русия и Германия, която беше саботирана през 2022 г. – е от особен интерес за Москва. Руският външен министър Сергей Лавров заяви по-рано тази година, че Вашингтон и Москва обсъждат нейното възобновяване.

Американският фонд, инвестиращ в тръбопровод, по който се пренася руски газ, може да спомогне за утвърждаване на доставките на гориво от Москва, дори когато европейските лидери се опитват да се отърват от остатъците от руските енергийни доставки.

“Сделката би могла да бъде евентуален план за подобни сделки в Украйна и Германия“, казва Мартин Владимиров, енергиен експерт в базирания в София Център за изследване на демокрацията, който изследва влиянието на Русия в Европа. Той добави, че такава сделка би могла да помогне за затвърждаване на зависимостта на Европа от руския газ.

Москва доставя около 19% от вноса на газ в Европа чрез газопровода “Турски поток“ и доставките на втечнен природен газ, което е по-малко от около 45% преди инвазията през 2022 г.

Dnes.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *