Немски езикови дипломи получиха 43-а зрелостници от Езикова гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали в навечерието на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
Дванадесетокласниците получиха първите си дипломи на станалата вече традиция официална церемония по връчването на DSD сертификатите. Тази година тя се състоя в ресторант „Меаца“ в Кърджали на 13 май.
Немската езикова диплома – Das Deutsche Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz, известна като DSD, е официален сертификат, който се издава от Министерството на образованието на Германия след специален курс на обучение и положен изпит. Тази диплома е вход за висши училища във всички немскоговорящи държави в Европа.
Гости на церемонията бяха Веселина Тихомирова, заместник-кмет на Община Кърджали, Ангелина Костова, началник на Регионалното управление на образованието, Йоана Ташева, старши експерт „Чужди езици и майчин език“ към РУО, Режис Канави съветник към Немската служба за училищата в чужбина и колегата му Рони Йоренд, както и представители на Обществения съвет и на училищното настоятелство, родители, учители, близки и приятели на абитуриентите-дипломанти.
Директорът на Гимназията Даниела Павлова поздрави зрелостниците: „Вие успяхте. Вие сте истински герои. Вие се справихте с всички предизвикателства, заедно с Вашите учители“. Тя подчерта, че благодарение и на труда и усилията на преподавателите по немски език, Езиковата гимназия е едно от водещите училища не само в региона, но и в страната. „Убедени сме, че Вие ще успявате със същия хъс, енергия и мотивация да жънете успехи, защото Вие сте ботевци“, подчерта директорът. „Където и да отидете не забравяйте Вашите учители, които са Ви дали старт в обучението по немски език“, каза Павлова. Тя изрази надежда, че след като се изучат днешните дипломанти, един ден да се върнат в родината, за да се реализират тук. „България има нужда от Вас“, подчерта Павлова.
От името на кмета на община Кърджали Ерол Мюмюн приветствие към дипломантите поднесе заместник-кметът Веселина Тихомирова. „Имам удоволствието и честта да Ви поздравя по повод тържествената церемония по връчване на немските езикови дипломи на зрелостниците от Езикова гимназия „Христо Ботев“, град Кърджали. Това е не само едно постижение, а доказателство за Вашата отдаденост, трудолюбие и високо ниво на подготовка, достойно за уважение и признание. Скъпи ученици, днешният ден е плод на Вашето старание и амбиция, както и на подкрепата и професионализма на Вашите учители. Немската диплома е ценен документ, който отваря врати към висши учебни заведения и професионална реализация не само в Германия, но и в цяла Европа. С нея Вие се нареждате сред младите хора, готови да поемат по пътя на знанието и отговорността. Вярвам, че ще носите със себе си наученото и постигнатото тук с гордост, самочувствие и стремеж към още по-високи върхове. Бъдете достойни посланици на град Кърджали, на Езиковата гимназия „Христо Ботев“. Пожелаваме Ви здраве, дръзновение и много нови успехи в академичния и личния Ви път. Честит празник!“, каза чрез поздравителния си адрес кметът Ерол Мюмюн.
Началникът на РУО, Ангелина Костова, също изказа своите благопожелания към зрелостниците и техните учители. Немската диплома „Ви дава възможности, които трябва да прецените как да използвате, но никога не забравяйте хората, които са Ви подали ръка в тези трудни моменти, през които сте минали. Скъпи колеги, позволете ми с респект да се обърна към Вас, към вашия труд. Уважаеми родители, вярвайте в децата си, подкрепяйте ги и знайте, че всичко, което са получили в родното училище ще им бъде от полза за цял живот. Успех, мили млади хора. Успявайте във всички начинания. Не забравяйте родното място. Винаги където и да сте помнете пътя, по който сте минали“, пожела Ангелина Костова.
Представителят на Немската служба за академичен обмен Режис Канави сподели емоциите си от работата с кърджалийските ученици. В края той пожела: „Най-важното за мен е Вашата личност. Мога без колебание да заявя, че всички Вие сте добри хора. Светът, в който живеем е луд. Той е пълен с несигурност и ни оставя с въпроси за нашето бъдеще. Когато Ви гледам, мога с увереност да заявя, че бъдещето може само да бъде по-добро. Още една лична дума и съвет към Вас, където и да сте – независимо дали в Германия, България или другаде, мислете от време на време за старите си учители и бъдете сигурни, че заемате специално място в сърцата им“, каза Канави. Той благодари и на преподавателите – Радка Попгеоргиева, Гергана Инджова, Хайрие Кьорова, Нигяр Наим, защото „без тях изпитът не би бил постижим“. Представителят на немската служба посъветва дипломантите: „Останете любопитни. Показването на интерес е много по-устойчиво, колкото да се опитвате да изглеждате интересни. Имайки предвид всичко това – всичко най-добро за Вашия DSD 2 изпит“, допълни Канави.
От името на абитуриентите-дипломанти благодарност изказа Лара Нури, лауреат на олимпиадата по немски език и носител на редица други престижни награди. „Немският ме научи на дисциплина, точност, търпение. Благодаря на нашите учители, които извършвяха този път заедно с нас, за всяка поправка на направена грешка и за търпението на истински герои, което проявихте към нас. Благодарности и на ръководството на училището за възможността да се докоснем до един от най-важните европейски езици и за създаването на среда, благодарение на която немският не беше просто предмет, а преживяване. Днес затваряме една глава и отваряме друга – по-смели и по-уверени“, каза Лара Нури.