В Джебел готвят проект за основно укрепване на крепостта Устра

Има места, които всеки пътешественик иска да посети, всеки художник да нарисува и всеки поет да опише.

Едно такова място е крепостта „Устра“ до джебелското село Устрен. Построеният през Средновековието комплекс е наситен от високи скални монументи, кули, арки и множество останки от резиденции и други помещения. Най-интересни са крепостната стена с изсечената в средата дупка и останките от почти разрушените подпорни стени и помещения.

До този момент обаче на Устра“ не са правени археологически разкопки. Именно затова изготвеният инвестиционен проект цели основно укрепване на видимите части на конструкцията и осигуряване на първичен достъп до нея. До месец и пътят до подножието на крепостта ще бъде изцяло асфалтиран.

Припомняме, че през 2023 година, Министерски съвет прехвърли „Устра“ на Община Джебел и по този начин местната власт имаше възможност да кандидатства по различни програми, с които да превърне историческия обект в привлекателна туристическа атракция.

Вече е извършено геодезическо и аерофотозаснемане, чрез които е получен георефериран ортофото план и 3D – лазерно сканиране на терена на крепостта, а Община Джебел е готова с проекта за развитие на средновековната крепост като туристическа дестинация.

След сключен договор по спечелен проект от екипа на кмета Неджми Али с Министерство на културата, съгласно „Правилата за целева финансова подкрепа в областта на консервацията и реставрацията на недвижимите културни ценности“ е изработен Инвестиционен проект за консервация, реставрация, експониране и социализация за Устра“.

Изготвеният инвестиционен проект цели основно укрепване на видимите части на конструкцията и осигуряване на първичен достъп до нея.

Това е първият етап от предвидените дейности по социализацията на културно-историческия обект, който ще се доразвие след провеждане на археологическите проучвания. Проектът предвижда консервационни дейности само по видимата част от зидовете, без да бъдат извършвани изкопи в културни пластове, като с това се цели да се избегне увреждане на автентични структури. Инвестиционният проект предвижда консервационно-реставрационни подобрения на обекта, осигуряващи опазване на автентичната структура и моделиране на силуета, както и почистване на площите с археологически структури.

В същото време ще се съхрани в максимална степен автентичната археологическа субстанция, чрез прилагане на съвременни методи за консервация и реставрация. Също така ще се осигури и експониране, разказващо за историческото развитие и значимостта на крепостта.

Реставрационният процес на недвижимата културна ценност ще бъде минималистична, ограничаваща се до почистване и заздравяване на запазената автентична структура и предприемане на реставрационни действия, които да спрат разрушителните процеси като инфилтрация на вода, ерозия на фугите и камъка и др.

За естетизирането и експонирането на обекта се предвижда оформяне на силуетите, поставяне на информационни табли от кристал-плексиглас и осигуряване на възможност за монтиране на художествено осветление.

Предвидената социализация на крепостта е част от новата визия на кмета Неджми Али за развитието на туризма и културата в община Джебел.

Последвайте ни и във Facebook

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *