Над 50 000 зрелостници се явяват на изпит по български език и литература. Изтеглиха Вариант 4

Тази сутрин стартират на държавните зрелостни изпити.

Днес над 50 000 дванайсетокласници се явяват на изпит по български език и литература. Те са разпределени в 772 училища. Ангажирани са около 12 000 квестори.

Малко преди 06:00 ч. беше изтеглен вариант 4.

Той е генериран измежду близо 6 млн. възможни комбинации.

Изпитът включва 41 задачи, като последната от тях е създаване на аргументиран текст – интерпретативно съчинение или есе.

Началото на изпита е в 08.30 ч., а зрелостниците трябва да са на място поне половин час по-рано.

22 от задачите са с избираем отговор, 16 задачи със свободен отговор, 2 с разширен свободен отговор и задача за създаване на аргументативен текст (интерпретативно съчинение или есе). Максималният брой точки от изпита е 100.

Изпитът се състои от три модула.

Първият модул е с продължително 60 минути с 21 въпроса.

Вторият модул е с продължително също 60 минути с 19 въпроса.

Един въпрос е за третия модул, който е с продължително 120 минути.

„Всички са готови за започване на държавния зрелостен изпит. Няма разлика в формата, в организацията и времето за провеждане на държавния зрелостен изпит по български език и литература в сравнение с миналата учебна година. Зрелостниците да бъдат спокойни, за да могат да напишат, да изявят знанията и уменията, които са придобили в процеса на обучението си. Български език и литература е много важен предмет, който формира цялата грамотност и общата култура на всеки млад човек“, обясни зам.-министърът на образованието Емилия Лазарова пред БНТ.

“Въпросите са различни. Те са с кратък свободен отговор, с разширен свободен отговор. И последният 41 въпрос е за писане на текст, на есе. Учениците, разбира се, получават най-голям брой точки на този въпрос -30 точки от общото 100 точки. Това е максималният брой точки. Различен е характеът на въпросите, включени и в първия, и във втория модул“, обясни още Емилия Лазарова.

Важно е учениците да не забравят да носят документ за самоличност, служебната бележка за допускане и черен химикал. Ако за забравили черен химикал, училищата имат ангажимент да предоставят такъв.

Телефоните на учениците се събират преди изпита.

Epicenter.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *