Нов живот
В последните години екологичното възпитание придобива все по-голямо значение, тъй като природозащитните каузи изискват ангажираност и знания. Водени от желанието да бъдат полезни, учениците от Основно училище „Иван Вазов“ село Поточница, община Крумовград, вече няколко поредни години участват в дейности, организирани от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП), съобщи за „Нов живот“ Любомир Марчев, директор училището в Поточница.
Училището е участник в програма за учители и ученици „Еко-приключенци“. С помощта на експерти от БДЗП, те изучават света на птиците, запознават се със заплахите пред тяхното оцеляване и придобиват знания и умения за да, допринасят за тяхното опазване. Ежегодно учениците участват в екскурзии на терен, до Природозащитен център в град Маджарово и адаптационната волиерата на БДЗП в село Поточарка, която се нарича още „Училище за лешояди“. Една от основните дейности в програмата е наблюдението на птици – първите стъпки към разбирането на природата. С помощта на бинокли и зрителни тръби учениците следят поведението на различни видове, научават интересни факти и анализират миграцията и начина им на живот.
По време на наблюденията те изучават хранителните навици и взаимодействие между белоглав и египетски лешояд, тяхната ориентация и миграционни маршрути, както и начините на комуникация и поведение в естествената среда, с гнездене и размножаване. Освен че развиват своята наблюдателност, тези дейности стимулират любопитството на учениците и формират екологично мислене.
По време на обучението учениците се запознават и с основните заплахи за птиците – загуба на местообитания, климатични промени, бракониерство и замърсяване. Чрез дискусии с експертите природозащитници, те научават как човешката дейност влияе върху популацията на различни видове и какви мерки могат да се предприемат за тяхното опазване.
Една от най-вълнуващите части на обучението е участието и наблюдението при поставяне на GPS/GSM предаватели за проследяване. Проследяващите технологии и маркировка ще позволяват следенето на лешоядите в реално време. Това дава възможност да се събира ценна информация за адаптацията на птиците в природата, миграцията, техните местообитания и потенциалните опасности по пътя им. С подкрепата на експерти от БДЗП, учениците активно следят резултатите от проследяването и участват в анализирането на данните, което ги превръща в истински изследователи.
Тези дейности доказват, че образованието извън класната стая може да бъде не само интересно, но и изключително полезно за учениците и за природата. Възпитаването на екологична култура у младите хора е ключът към дългосрочната защита на околната среда.
На снимките –д-р Волен Аркумарев орнитолог от БДЗП, ученици и учители от училището
Египетски лешояд Елиф, когото учениците ще проследяват с GPS/GSM през следващите години
Последвайте ни и във Facebook