Ботевци с две награди от престижни национални литературни конкурси

Нов живот

Културата е мостът, който ни свързва с нашето минало и ни води в бъдещето. Литературата като  изкуство е неотменна част от нашия живот и ни обогатява духовно.

В навечерието на най- светлия български празник- 24. май деветокласничките от Езиковата гичмназия „Христо Ботев“ в град Кърджали Катерина Антонова Тонева и Радина Иванова Бояджиева взеха участие със свои авторски творби в два национални конкурса за ученическо творчество в областта на поезията и прозата- „Петя Дубарова“ и  „Чудесата нямат край“.

Тази година в Националния литературен конкурс „Петя Дубарова“, проведен в родния град на талантливата млада поетеса,  участваха 199 кандидат-творци,  оценени от 5-членно жури с председател поетът Бойко Ламбовски.Партньори в тази ежегодна проява са РУО- Бургас, вестник „24 часа“и библиотека „П. К. Яворов“.

Дългогодишната история на конкурса, както и включването му в Националния календар за извънучилищна дейност с целогодишни стипендии по Наредбата за даровити деца го утвърждават като най-елитния формат за откриване и популяризиране на младите творци в областта на литературата.

Сред наградените участници е и Радина, която със своето стихотворение „Жена“ получи поощрителна награда за поезия- признание за труда и таланта й.

Катерина  получи  поощрителна награда за своя разказ „Чудесата на живота“ от литературния конкурс „Чудесата нямат край“, който е част от програмата на проведения в град Сливен в средата на месец май  Национален фестивал на детската книга, организиран  от Регионалната  библиотека „Сава Доброплодни“ под почетния патронаж на Министерството на културата и в партньорство с Община Сливен, Областна администрация – Сливен, Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) и най-големите детски издателства.

Всяка година в рамките на фестивала се организира Национален литературен конкурс. В тазгодишното му 27- мо  издание темата на произведенията е „Чудесата нямат край“. В конкурса взеха участие над 1000 деца и юноши от страната и от българските общности в чужбина на възраст от 7 до 18г.

Изпратените великолепни стихове, приказки, разкази показват, че в България расте талантливо поколение, което се запознава с образците на световната и българската детска литература и творчески ги преосмисля, те го вълнуват и се учи от тях.

Поздравления за изявите на двете ученички с пожелание да продължават да развиват своя талант  и да постигат още по- големи успехи на литературната сцена!

 

Последвайте ни и във Facebook

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *