Автобусни спирка в град Ивайловград и село Ноновица, община Момчилград, се превърнаха в своеобразни галерии на открито, благодарение на нови стенопис, създадени през изминалата седмица. Инициативата е част от съвместна инициатива на Фондация „По-диви Родопи“, Община Момчилград и Община Ивайловград, целяща да обогати облика на населеното място с артистичен елемент, който да вдъхновява както местните жители, така и посетителите да опазват уникалната природа на Източни Родопи.
Възстановяването на ключови са местната екосистема видове са част от усилията на Фондация „По-диви Родопи“за съхраняването и възстановяване на уникалното биоразнообразие в района.Стенописът в с. Нановица изобразява редки и емблематични видове от природата на Източните Родопи, сред които зубри, египетски лешояди и елени лопатари. Зубърът се е превърнал в един от символите на природозащитата в Европа. Неговата история е пример за това как само в рамките на сто години един вид може да бъде доведен до ръба на изчезването и как в резултат на много усилия може да бъде възстановен.
В Ивайловград артистът е изобразил черен лешояд и два вида типични за рaйона орхидеи. През последните три години в Ивайловградско са освободени няколко групи черни лешояди, кaто вече на свобода са общо 17 птици, предстои да бъдат освободени още няколко групи в рамките на Лайф проект „Завръщането на черните лешояди в Родопите“.
Творбите са дело на артиста Венцислав Йосифов (Jermain), който имат богат опит в създаването на стенописи с природозащитна тематика, са съчетали природните и културните особености на региона, за да подчертаят неговата уникалност. Целта на проекта е не само да украси спирката, но и да насърчи хората да се замислят за опазването на природата.
Допълнителен елемент към стенописа е QR код, който позволява на посетителите да научат повече за дейността на Фондация „По-диви Родопи“ и за усилията за опазване на биоразнообразието в Източните Родопи.
„Това не е просто украшение – това е послание. Надяваме се стенописът да събуди интерес и да вдъхнови хората да опознават и пазят природата“, сподели Нели Найденова, Експерт Комуникации към По-диви Родопи.
Село Ноновица вече може да се похвали с ново кътче, което се превърна в символ на успешно сътрудничество и партньорство между Община Момчилград, между местните жители, природозащитната организация „По-диви Родопи“ и артистичната общност.
Последвайте ни и във Facebook
Браво!Чудесна идея и реализация!