Турция провежда здравна инициатива с публично мерене на килограми. Страната има един от най-високите проценти на затлъстяване в Европа според Световната здравна организация. Наднорменото тегло обаче не е само здравословен проблем. То показва увеличената бедност през последните години в страната, където се консумират евтини храни в големи количества.
Кампанията стартира в средата на май. Министерството на здравеопазването е изпратило лекари и диетолози по оживени улици и площади в Истанбул, за да измерват ръста и теглото на гражданите и да изчисляват индекса им на телесна маса. Хора с индекс от 25 или повече се насочват към здравни центрове, където могат да получат безплатна консултация с диетолог и проследяване на състоянието.
„Не е въпрос само на отслабване. Става въпрос и за намаляване на болестите. Отслабването помага да се намали рискът от високо кръвно, диабет и инфаркт. Това е основната цел на нашия проект”, подчертава общопрактикуващият лекар Мехмет Берк.
Според данни на Световната здравна организация Турция е на челно място в Европа по брой възрастни с наднормено тегло или затлъстяване – засегнати са близо 70% от населението. Лекарите посочват, че сред основните причини са нездравословното хранене и липсата на физическа активност. Кампанията по претегляне е доброволна, но предизвиква критики. Доводите са, че стигматизира хората с наднормено тегло и пренебрегва по-сериозните икономически проблеми в страната като растящите цени на храните. „Здравословното хранене стана доста скъпо тук. Плодовете и зеленчуците са по-скъпи, докато по-достъпните храни са бързите и вредни – те са по-евтини и по-лесно се намират”, отбелязват някои.
Министерството на здравеопазването се надява чрез кампанията да достигне до 10 милиона души за два месеца и да повиши информираността за рисковете от затлъстяване, като насърчи здравословния начин на живот.
NOVA.bg