Златка Михайлова
Екип на БДЗП заедно с българския музикант и продуцент Иван Шопов COOH в сътрудничество с румънско-британската музикантка и продуцент DJ Николета Карпиняну, известна с артистичния псевдоним Нико де Трансилвания, правят теренно проучване в сърцето на Източните Родопи. Основната цел на това изследване е да се документира и представи нематериалното културно наследство на региона, което е не само ценно, но и също както много растителни и животински видове, е застрашено от изчезване.
Проведени бяха срещи с местни фолклорни състави, а екипът направи записи с някои от автентичните музикални групи на региона. Пред камерата и микрофона застанаха певческата група „Иглика“ при читалище „Н. Й. Вапцаров-1961“ в Маджарово с художествен ръководител Стефан Милев, детската вокална група „Сладкопойчета“също от Маджарово, с ръководител Мария Стояновска, групата „Демет“ към Сдружение за турска култура и изкуство в Крумовград, както и певческата група за автентичен фолклор „Дунята“ към читалище „Бяло море 1029 “в крумовградското село Черничево. Тези записи не само съхраняват традиционната музика, но и разкриват дълбоката връзка между културата и природата в Източните Родопи.
Освен музикалното наследство, екипът се запозна и с богатството на съхранените обичаи, носии и ежедневие на местните хора- носители на култури и традиции, които съществуват от векове и са неразривно свързани с уникалния природен ландшафт около тях. Именно тази неразривна връзка между хората и природата е в центъра на проекта на БДЗП. Така както природата на Източните Родопи приютява уникални видове, така и културната тъкан на региона съхранява вековни традиции, които се преплитат с природните богатства на тази земя.
Проектът „Зеленият пояс на Югоизточна България“ цели да изгради мост между опазването на природата и съхранението на културното наследство. Тези два аспекта – природата и културата – не са просто паралелни, а взаимно свързани.
Арт дейностите са част от проект „Зеленият пояс на Югоизточна България“, финансиран от Програмата за застрашени ландшафти (ELSP). Целта е да се изгради мост между опазването на природата и съхранението на културното наследство. Тези два аспекта – природата и културата – не са просто паралелни, а взаимно свързани, казват природозащитниците.