Златка Михайлова
Юбилейна научна конференция по повод 100 години от идването в България на архиепископ Анджело Ронкали, бъдещ папа Йоан XXIII, се проведе в зала „Проф. Марин Дринов“ на Българската академия на науките.
Събитието на тема „Монсеньор Ронкали и неговата апостолическа мисия в България (1925-1934)“ откри председателят на БАН чл.-кор. Евелина Славчева. „С настоящия форум в памет и прослава на един от най-ярките и влиятелни религиозни водачи на двадесетото столетие, оставил трайна следа в световната история със свикването на Втория ватикански събор, но също свързал живота и името си с нашата страна, традиционно БАН отдава дължимата почит на голям и искрен приятел на България и българския народ“, отбеляза чл.-кор. Славчева.
От името на президента Румен Радев и министър-председателя Росен Желязков бяха прочетени приветствия към организаторите, участниците и гостите на юбилейната конференция. Апостолическият нунций в България и Северна Македония Н.В.Пр. монс. Лучано Суриани и председателят на Епископската конференция на Католическата църква в България епископ Петко Вълов също отправиха приветствия, съобщават от БАН.
Паметна плоча за посещението на монсеньор Анджело Ронкали е поставена на сградата на църквата „Успение Богородично“ в село Покрован.
Миналата година бе отбелязана 100-годишнината на източнокатолическата църква „Успение Богородично“. През 1860 г. населението на Покрован приема унията в стремежа си да запази българската си идентичност и отхвърли гръцкото духовенство. Така енорията в Покрован заедно с тази в Малко Търново са едни от най-старите енории в страната.
През 1863 г. започва и строежът на нова църква „Св. Василий“. Балканските войни са едни от най-трагичните периоди в историята на енорията. През трагичната 1913 г. униатската махала „Св. Василий“ е опожарена заедно с училището и църквата. Голяма част от мъжете са затворени в училището и избити, а жените и децата са отвлечени в плен.
Новата църква „Успение Богородично“ е построена в 1924 г. През 1937 г. е издигната и камбанария. Храмът е осветен на 6 май 1939 година. Паметната плоча напомня за идването в енорията през 1925 г. на монсеньор Анджело Ронкали- бъдещия папа Йоан ХХIII. Той пристигнал в Покрован на кон, пишат историци.
Сред изследователите е и роденият в с. Покрован доц.д-р Георги Граматиков, който дълги години бе директор на Регионалния исторически музей в Хасково. По негова инициатива през 2009 г. и с финансовата подкрепа на група покрованци бе издадена „Книга за село Покрован”, с автор отец Велик Вичев. Католическият свещеник е служил в енорията „Успение Богородично“ в Покрован от 1964 г. до 1975 г., където е събирал документи и устни свидетелства , включени в книгата.