Златка МИХАЙЛОВА
Членове на клуб „Историкон“ при Средно училище „Васил Левски“в Крумовград участват в международен проект на Регионалния исторически музей в Хасково. Заедно със свои връстници от Хасково, Пловдив и Благоевград, и млади учители по история, те работят по създаване на аудиогид на различни езици за Александровската гробница край Хасково. Гимназистите подбират любопитни факти за гробницата, които да бъдат включени в аудиоразказа, и да представят на посетителите по атрактивен начин един от най-важните паметници на тракийската култура у нас и в Европа.
Изработването на аудиогид е част от проекта „Млади гласове, древна мъдрост“ на хасковския музей . Той се реализира в сътрудничество с Музея на вучедолската култура близо до град Вуковар, Хърватия. Вучедол е значим археологически обект на брега на Дунав с ценни находки от каменно-медната епоха.
Проектът на двата музея получи финансиране чрез Бюрото за знака за европейско наследство .
Гробницата край хасковското село Александрово, датирана от IV в. пр. Хр., е под управлението на музея в Хасково. Открита през 2000 г от известния археолог и траколог Георги Китов /1943-2008/, тя впечатлява с размера си и добре запазените стенописи. През 2009 г с финансова помощ от правителството на Япония беше изграден Музеен център „Тракийско изкуство в Източните Родопи“ с точното копие на некропола. Сред изложените експонати са златни накити от 4500 – 4000 г. пр. Хр., които принадлежат към най-старото обработено злато в света.
Носител на Знак за европейско наследство е и хърватският музей. Сегашният общ проект цели да допринесе за укрепване на мрежата на притежателите на това отличие и да внесе иновации в музейните експозиции.
Снимки: Янко Найденов