Нови открития на Перперикон: Силно укрепен „град в града“ е пазил епископите на Родопите

Началото на тазгодишните разкопки на Перперикон беше дадено официално пред журналисти от ръководителя на проучванията проф. Николай Овчаров, въпреки че работата на обекта започна преди дни.

Изследователят показа и първото голямо откритие за археологическото лято – силно укрепен „град в града“, пазил епископите в центъра на Перперикон от нападенията на българи и славяни през VI век век, предава БТА.

Свидетелство за това е мощна крепостна стена в Южния квартал, широка над 2 метра, проследена частично в две посоки. Тя е била предназначена да отбранява изградената в края на V век Голяма базилика – катедрален храм на обширната епископия „Родопи“.

Проф. Овчаров допълни, че най-близката аналогия на това укрепление е любимият град на император Юстиниан I Велики, построен близо до рожденото му място и наречен на негово име – Юстиниана Прима. Днес той е идентифициран с монументалните руини в местността Царичин град, недалеч от сръбския град Лесковац.

Той също е бил епископски център и край катедралната трикорабна базилика също първоначално не е имало стена. Поради несигурната обстановка заради варварски нашествия и избухналото в Константинопол въстание към 535 г. се наложило укрепяването на храма със здрава крепостна стена, влязла в структурата на по-старото градско укрепление.

„Същото се е случило на Перперикон във втората половина на VI век“, каза пред журналисти проф. Николай Овчаров. По думите му именно на тези проблеми ще бъде посветено археологическото проучване на Перперикон през сезон 2025 г., което за десета година ще бъде основно в Южния квартал.

Археологът каза, че през VI век големият скален град вече се е състоял от две крепости. Едната е била на Акропола, изградена още по времето на римския император Диоклециан в края на III век Нейното предназначение е било на да опази важния град от първите варварски нашествия на готите.

След приемането на християнството по тези места, в края на IV – началото на V век в западната част на Акропола била построена първата християнска църква, станала вероятно седалище на епископа-кръстител на Родопите св. Никита Ремесиански.

В края на V век населението на Перперикон се разраства, както и неговото значение. Затова в свободната зона в по-слабо населения в античния период Южен квартал е издигната дългата 40 метра Голяма базилика, станала ново седалище на архиереите на голямата епископия „Родопи“.

Разкопките на Перперикон тази година ще продължат поне до края на септември, каза проф. Николай Овчаров. Той уточни, че на терен работят 60 човека, а средствата за това са от целевото държано финансиране на Перперикон като приоритетен обект.

Ще бъдат направени и сондажи в периметъра на микроязовира в подножието на скалния град, който е източен заради дейности по стената му и покрай който преди години бе открит средновековен некропол.

Impressio

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *