Исмет ИСМАИЛ
Районът на чернооченските села Женда и Мурга, прочут със своите диви пейзажи, древни светилища и природни феномени, вече има нова, жива атракция – европейски бизони. Тези величествени животни успешно се заселиха в адаптационния обект на местното дивечовъдно стопанство, превръщайки се в короната на природното богатство на региона.
Пристигането на зубрите е вълнуващо допълнение към съществуващите забележителности, които привличат ценители на историята и природата.
Сега, освен мистичните скални образувания като Огланкая и тракийската крепост Асар кая, посетителите на този край, прочут с вековните си гори и атмосферата на изоставени махали, ще имат и уникалния шанс да срещнат най-голямото сухоземно животно в Европа в неговата естествена среда.
Новата група, състояща се от две мъжки и шест женски животни, е част от дългосрочната програма на фондация „По-диви Родопи“. Доставени от Словакия и българското стопанство „Воден-Ири Хисар“, животните преминават през едномесечен период на адаптация в специална ограда.
Ежедневните наблюдения на експертите показват, че бизоните са спокойни и се хранят редовно – сигурен знак за успешна аклиматизация.
„Цялата организация по процеса на реинтродукция на едри тревопасни е голямо предизвикателство, което завърши успешно,“ споделят от екипа на фондацията.
За да се гарантира безопасността им и да се събере ценна научна информация, на два от зубрите са поставени сателитни предаватели. Те ще позволят на специалистите да следят тяхното движение и поведение в реално време след освобождаването им.
Те са уравновесени животни, но експертите препоръчват при бъдещи срещи в дивата природа зубрите да не бъдат излишно доближавани и да не се наруши спокойствието им.
Европейският бизон, изчезнал от българските земи през Средновековието, е ключов вид за екосистемата. Той поддържа пасищата отворени и допринася за мозаечния ландшафт, което увеличава биоразнообразието. Усилията за завръщането му в Източните Родопи датират от 2013 г. и с всяка следваща група надеждата за създаване на стабилна популация расте.
Така, редом с каменните тайни на траките и вековните гори, в района на Женда се възражда емблематичен див символ, който превръща тази част на Родопите в още по-атрактивна дестинация за природен и приключенски туризъм.
Последвайте ни и във Facebook