В първата седмица на юли ученици от Средно училище „Петко Рачов Славейков“ – гр. Кърджали взеха участие в международен младежки обмен, проведен в учебната база на Българския червен кръст в с. Лозен. Проектът, част от програма Erasmus+, беше озаглавен „SunDive Surfing Life – Digital Wave“ и се реализира от организациите Tunverstehen и Alibis Training. Той се превърна в истинско преживяване отвъд екрана, събрало млади хора от България, Турция, Естония и Испания.
Всъщност България бе представена изцяло от кърджалийската група – учениците Айрин Минчева, Сейрула Лютви, Венета Димитрова, Сезгин Пънар, Весислава Джуванова и Лорена Миткова, а ръководител на групата бе Даниела Топузлиева, учител в училището за шампиони.
Семинарните модули в проекта обхващат теми като дигитализацията, изкуствения интелект и менталното здраве, поставени в контекста на личностно развитие, себепознание и междукултурен диалог. През цялата седмица участниците се включиха в редица вдъхновяващи дейности – йога практики, коучинг сесии, игри за доверие и екипност, както и открити дебати. Всички те са насочени към изграждане на по-здравословен баланс между дигиталния свят и реалния живот.
В международни екипи младежите разработиха наръчник за влиянието на технологиите и изкуствения интелект върху психичното здраве, предназначен за младежи и хора, които работят в младежката сфера, учители и родители. Този практически резултат допълни личната трансформация, която проектът предизвика у всички участници – чрез време за размисъл, споделяне, движение и свързване извън рамките на екрана.
Проектът завърши с емоционално сбогуване, но остави след себе си ценни приятелства, нови идеи и усещане за принадлежност към една международна общност от вдъхновени млади хора.
“Сърдечно благодарим на училището ни, организаторите, фасилитаторите и всички партньори, които направиха възможно това уникално преживяване за нас, като и на кърджалийското сдружение „Родопея – Балканика“, чрез което „Славейков“ получи поканата за участие в проекта”, споделят учениците от СУ “П. Р. Славейков”, за повечето от които това не е първи Еразъм+ проект.