Нов живот
През летните месеци новото поколение на много видове птици, гнездящи в населените места, прави първите плахи опити за опознаване на света още преди да се е научило да лети.
В този период малките пернати са любопитни и дръзки, което е присъщо на младостта. Леко оперените пиленца напускат гнездото и смело подскачат по клоните на дървета и храсти, а често и на земята. Важно е да се знае, че това не винаги означава, че бедстват или са изоставени от родителите си. Напротив, така младите птици се научават да търсят и намират храна сами, а също и да летят.
Обръщаме внимание, че ако наблюдавате или сте намерили такава птица, най-доброто, което може да направите за нея, е веднага да се отдалечите и да не я безпокоите. Всяка намеса от ваша страна би „накарала“ родителите да стоят надалеч и би повишила риска за неопитното все още птиче. В повечето случаи възрастните птици са наблизо и отлично знаят къде е потомството им. Това е техният начин да го приучат да бъде самостоятелно. Добре е да разберем, че тези пиленца не са изгубени, в природата нищо не се „губи“, напротив, всяко освободено място или енергия постепенно бива заето с друго и се запълва.
Опитът през годините е доказал, че когато се сигнализира за бедстващо младо пиле през пролетта и лятото, най-често тези животните не трябва да бъдат прибирани в домашни условия – независимо дали са здрави или пострадали. Тези действия по-скоро ще им навредят и нарушат естествения процес на израстването им. Затова, съветът на специалистите, е, когато намерите птиче на земята и прецените, че това го застрашава – например, намира се на оживена улица, наоколо има котки и кучета, е нужно само да го вдигнете на клон на дърво или друго високо място, но максимално близо до това, на което сте го намерили. Родителите му от там нататък ще свършват всичко необходимо за неговата безопасност. Добре е след това да се отдалечите, за да осигурите на родителите спокойствието, което им е нужно, за да се погрижат за малкото.
Вземането на млади птици и други диви животни в домашни условия не е позволено от Закона за биологичното разнообразие, съгласно който за видове в Приложение 3, е забранено умишлено улавяне под всякаква форма, преследване и обезпокояване, особено в периодите на размножаване и отглеждане на малките.
Не са редки случаите, при които младите птици са с ранено крило, крак или са налични предпоставки, които ни карат да се съмняваме за здравето на птицата, тогава е желателно да се свържете за съвет със специалисти – съответната регионална екоинспекция или Спасителен център за диви животни – Стара Загора, които ще дадат насоки за последващи действия. Едно от тях е птицата да бъде поставена в кашонче с дупки и транспортирана до ветеринарен лекар, който може да окаже необходимата помощ.
Последвайте ни и във Facebook