Магия и усещане за вечност завладяха стотици зрители на спектакъла „Пламъци на съдбата” на ПТА „Орфей” на Перперикон

В Дните на приятелството

Стотици кърджалийци и гости на града станаха свидетели на възстановка на огнено-винения ритуал в танцово-пантомимния спектакъл, наречен „Пламъците на съдбата”. Той бе представен от танцьори на Представителния танцов ансамбъл „Орфей” при Дома на културата с главен художествен ръководител Марияна Ликова. Това се случи в лятната юлска вечер в подножието на свещения град на траките Перперикон.

Събитието е част от програмата на Община Кърджали, посветена на инициативата „Дни на приятелството”, която вече повече от месец предлага на зрителя от родопския град и гостите му атрактивни концерти, спектакли и други форми на забавление за мало и голямо.

Сред официалните лица – зрители на това огнено шоу, бяха народният представител Айтен Сабри, кметът на Кърджали Ерол Мюмюн, заместник-кметовете Веселина Тихомирова и Тунджай Шюкрю, общински съветници, кметове на населени места, представители на различни институции и много граждани и гости на града.

В приветствието си към присъстващите кметът Ерол Мюмюн изтъкна, че всички заедно, както бяха хората тази вечер в подножието на Перперикон, можем да направим Кърджали един съвременен европейски град, от който идните поколения ще се гордеят.

„Миналата година поставихме началото на една добра традиция, която със сигурност ще продължи, а именно Дните на приятелството. Ние мислим, че приятелството е най-висшата форма на общуване между хората. А Кърджали от стотици години наред е бил пример за подражание как хора от различни етноси и от различна вяра умеят да живея в добросъседство и добро приятелство. Ние сме хора, които знаем как заедно да празнуваме и как заедно да скърбим. И в тези бурни и размирни времена, където хората са изправени пред редица предизвикателства, Кърджали за поредна вечер отправя своето послание към целия свят за мир и приятелство между хората, независимо от техния етнос и вяра. Ние показваме как може да става това, и как тези ценности може да предаваме на децата си.“, каза Ерол Мюмюн.

Огнено-виненият ритуал на Перперикон в спектакъла „Пламъците на съдбата“ оживява древните традиции на траките.

Основната драматургична линия върви през разговор на Главния жрец с Бог Дионис за житейския кръговрат – раждането, живота и смъртта, и след това; за страданието като изкупление, за виното, огъня и водата, за творчеството като божествено вдъхновение. Пантомимният танц на жените и мъжете, облечени в бяло, обгръщаше този трансцедентен диалог в света на магията и мистиката и засилваше внушението за древност.

Кулминацията на спектакъла настъпи, когато пророчицата-гадателка Пития, облечена в черна роба, изсипа вино в накладения преди това огън в жертвеника и по високо издигналия се пламък тя гадаеше в отговор на въпросите: Кои сме ние всъщност? Ще дойде ли края на света? Ако грешим, ще се явим ли пред страшния съд? Ще има ли войни? Бди ли над нас някаква сила? Ще станем ли по-богати? Има ли щастие? Все въпроси, които са вълнували живелите на Перперикон отпреди 2000 години. Но ни вълнуват и днес.

Това е разказ за нашата същност, за това как приемаме живота, какви избори правим. Разказва за култа на траките към Дионис, респективно към виното и огъня, чрез които можем да гадаем и бъдещето.

Всичко това се разигра пред очите на очарованата публика в подножието на скалния град на траките на фона на мултимедия, художествено осветление, специално написана за това музика пренасяща ни векове назад във времето на нашите деди, и звездното небе над хилядолетния Перперикон.

В края на този впечатляващ пантомимен спектакъл пред очарованата публика с послание излезе главният художествен ръководител на Ансамбъл „Орфей” и директор на Дома на културата Марияна Ликова. В него тя каза:

„Има щастие по целия свят. Има го и тук – на Перперикон. Тук пред могъщи грамади от камък, усещането за незначителност е особено силно. Тук човек осъзнава, че времето му е ограничено. Затова Перперикон е и едно предупреждение и послание, че силата на хората е в създаването на стойности. Различни в различните времена, но стойности, създадени от предците на днешния Кърджали. Затова ни очакват добри дни, хора на Кърджали. Нашият град и областта ще се развиват, ще привличат туристи от цял свят. А България като огнена птица винаги ще се възражда и до края на вековете ще пребъде!”.

Да бъде!, мощно отвърнаха танцьорите – мъже и жени в бяло, жрицата Пития и Главният жрец.

След което последва атрактивно огнено шоу, чийто финал бе възпламенения надпис „Перперикон”.

Художественото осветление на танцово-пантомимния спектакъл „Пламъците на съдбата” е дело на Красилен Димитров, музикалното оформление – на Антоний Желев, декорите – на театър-майстора Петър Алексиев и мултимедията – на Димитър Ганев.

Спектакълът „Пламъците на съдбата” се представя пред публика за втори път, а идеята е да се превърне в традиция по това време на годината, за да радва кърджалийци и гостите на града.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *