Турски кораб премина успешно през блокирания от Иран Ормузки проток, още 800 чакат

Турски кораб е преминал през Ормузкия проток, който е частично затворен заради войната в Иран, съобщи министърът на съобщенията и инфраструктурата на Турция Абдулкадир Уралъоглу пред журналисти на вечеря ифтар, цитиран от БТА.

Още в началото на март от Корпуса на гвардейците на ислямската революция заплашиха, че ще атакуват всеки кораб, който опита да премине през ключовия воден път.

„Това е първият наш кораб, който премина през протока. Още 14 турски кораба се намират в Ормузкия проток. След като получихме разрешение от иранските власти, един от корабите ни премина през протока, защото използва иранско пристанище. Опитваме се да поддържаме постоянна връзка с иранската страна. 14 наши кораба чакат да получат разрешение за преминаване и към момента не се очертават проблеми“, заяви турският министър, цитиран от ТРТ Хабер.

По думите му ситуацията в Ормузкия проток е усложнена.

„Поддържаме постоянен контакт с нашите кораби чрез Главния център за търсене и спасяване. Ормузкият проток има важно значение за световната търговия, енергетиката и пунктовете за доставки. Към момента в Ормузкия проток има 800 кораба от различни класове. Шест круизни кораба също чакат там с пътниците си“, каза Абдулкадир Уралъоглу.

Заради ударите на Израел и САЩ срещу Иран, от турска страна са отменени полетите до Иран, а също и до Ирак, Йордания, Либия и Сирия. По-активно се ползват летищата в Рияд, Джеда, Медина и Маскат, каза още турският министър на съобщенията и инфраструктурата.

Той съобщи също, че два турски самолета се намират в Иран и не могат да излетят. Единият е на „Търкиш еърлайнс“ (Turkish Airlines), а другият е на компанията „Пегасус“ (Pegasus), съобщи министърът, като допълни, че самолетите ще бъдат изтеглени при първа възможност.

„Прибавихме допълнителни полети от Оман, след консултация с тамошния министър, за завръщане на турските граждани, а и на гражданите на други страни. Някои полети бяха пренасочени към други държави (…), каза още Абдулкадир Уралъоглу.

Той информира и че Турция е пренасочила сухопътния трафик от Иран към маршрути през Грузия, Азербайджан и Казахстан в координация със съответните държави.

 

Източник: dir.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *