Колко милиона глътна Пазарът на производителите в Кърджали?

Валентина ИВАНОВА

За поредна година изпълнителният директор на Общинското предприятие „Пазара на производителите“ ще предложи своя отчет на сесия на общинския съвет. За поредна година той ще убеди присъстващите, че положението е розово, че дори предприятието е на печалба. Разбира се, цифрите говорят. През отчетния период дружеството е погасило главница по ипотечния кредит в размер на 357 хил. лева, но това не се дължи на добрата организация и добрите приходи от дейността, а отново идва от разпродажбата на терени под металната конструкция и извън нея.

Така изглеждаше старият пазар

Под натиска на неизплатения заем започна разпродажба на всяка педя от тържището, но така и досега борчовете не са погасени. Дружеството дължи още 656 000 лева дължи на Търговска банка “Алианцбанк България”. Не са върнати и 1 075 000 лева на Община Кърджали, а и не е ясно дали предприятието ще може да се издължи. Непокритата загуба пък от минали години към 31.12.2021 г. възлиза на 1 277 000 лева.

Старият пазар

Днес, толкова много години от началото, продължава продажбата на малки търговски обекти и терени, върху които никнат павилиони. Под „ножа“ падна и паркингът. Така тържището остава и без паркинг, но всички улички наоколо влизат в зоната за платено паркиране.

Припомняме, че кърджалийското дружество “Пазар на производителите” е регистрирано на 22 март 2004 година. Новоизграденото тържище заема 23 дка общинска земя. То бе открито на 26 октомври 2007 година, лентата прерязаха лидерът на ДПС Ахмед Доган, кметът инж. Хасан Азис и заместникът му Нурджан Юсеин.

Строителството на сегашния пазар

„Мнозина твърдяха, че Кърджали не заслужава толкова голяма инвестиция. Не съм съгласен с тях, каза Хасан Азис. Градът ни имаше нужда от този пазар, който е един от най-хубавите в Европа. Ходих многократно при министрите ни, дори стигнах до Брюксел, за да се случи този проект“, отбеляза тогава кметът на Кърджали.

Откриването на новопостроения пазар на 26 октомври 2007 г.

Средствата от 10 милиона лева, необходими за изграждане на съоръжението, бяха осигурени чрез кредит от банка “Алианц – България”, който да се изплаща 10 години. Половината от тази сума се плати от Агенция САПАРД. Според клауза в договора в следващите 5 години на тържището трябва се продават плодове, зеленчуци, цветя и риба. За промишлените стоки предстои да се изготвя нов проект – каналът, който минава през пазара, да се покрие и на част от него да се обособят обекти.

 

Несъмнено новият пазар беше добра новина за Кърджали, на мястото на старите бараки се извиси модерна конструкция. Години наред Пазарът на Кърджали приличаше на европейски просторен пазар. Лошото управление на тържището го превърна в зона на поднавесна блъсканица, недостиг на площи, мръсотия, липса на пространство, което отдавна ни отдалечи от Европа.

Експертите-икономисти в местния парламент и извън него лесно провиждат какво се крие зад числата, предложени в отчета на управителя на общинското предприятие. Гражданите пък виждат качеството и уюта, които пазарът им предлага. И се питат всъщност, колко милиона глътна Пазарът на производителите в Кърджали!?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *