България е загубила 10 млн. долара от лихви за покупката на вторите осем F-16 за това, че се е забавила с откриването на сметка във Федералната банка на САЩ. Това обясни пред журналисти служебният военен министър Димитър Стоянов.
Министерството на отбраната вече е изпратило молба до САЩ да даде отсрочка до 15 декември на България да одобри договора за придобиване на вторите 8 F-16, обясни още той.
Към настоящия момент България има срок до 1 ноември да одобри офертата на САЩ за закупуване на още 8 изтребителя. Проектът за инвестиционен разход трябваше да бъде одобрен на последното заседание на Министерския съвет в кабинета на Кирил Петков. От ВВС обаче отправиха 32 въпроса към американската страна, свързани с договора. Освен това разпускането на парламента допълнително ще забави времето, в което договорът може да се одобри. Причината е, че след като бъде одобрен от правителството, проектът за инвестиционен разход трябва да мине за одобрение и през парламента. Изборите обаче са едва през началото на октомври, като ново Народно събрание може да има едва към края или началото на ноември, когато изтича срокът, който е определен от САЩ.
Предният екип е провел необходимите преговори за Ф-16. Има още няколко въпроса, поставени от ВВС, които трябва да бъдат изяснени. Има 56 въпроса към САЩ. Дочуха се гласове, че това едва ли не е било саботаж от страна на ВВС. Но те са били крайно критични и търсещи отговори на всеки един въпрос, увери Стоянов.
„Съществува реална опасност в следващите 3-4 години да не можем да си носим бойното дежурство сами“, каза Димитър Стоянов. Той посочи като причина както войната в Украйна и наложените санкции по отношение ремонтите на руска техника, така и закъснението с договора за F-16.
„Остатъчният ресурс на самолетите МиГ-29 ни позволяват да носим дежурство до средата на 2023 г.“, каза още Стоянов. Той повърди, че води разговори с полската страна за евентуален ремонт на 6 двигателя на самолетите. „Това обаче не е решение на проблема“, посочи министърът.
По думите на Стоянов първите нови самолети F-16 по първия транш се очаква да пристигнат през 2025-та г., а в оперативна готовност ще бъдат най-рано в края на 2026-та. „Не желая аз да бъда министърът на отбраната, който ще снеме това дежурство, носено от 1952 г. без минута прекъсване“.
Служебният министър е поискал информация от посолства на различни страни и дали може да ни бъдат доставени самолети на лизинг с обучение на летателен и технически състав. След като бъде събрана тази информация, ще бъде представена в следващия парламент.
Източник: glasove.com