Започна поредната експедиция на крепостта Лютица, ръководи я археологът Филип Петрунов

Нов живот

На средновековна крепост „Лютица“ край Ивайловград започна поредната проучвателна експедиция, водена от  археолога Филип Петрунов от Националния археологически музей. През последните години той продължи дейността на доц. Бони Петрунова, стартирала разкопките там през 2002 г. след покана от проф. Божидар Димитров. Това съобщават от Туристическия информационен център в Ивайловград.

Крепостта, макар и труднодостъпна е притегателно място за туристите, посещаващи района. Тя е разположена е на площ от 26 декара на връх „Градището“, намиращ се на едно от последните възвишения на Източните Родопи.

Укреплението има общо 12 кули. Материалът, от който е изградена крепостта е мрамор, поради което е придобила и известност като „Мраморният град“.

Разкопките на обекта не спряха напълно, дори и през пандемията. Те се осъществяват със средства, осигурени от Министерството на културата и подкрепата на община Ивайловград. По откритата керамика е установено е, че хълмът е бил обитаван още по време на Късната бронзова епоха (14-11 в. пр. Хр.) и Ранната желязна епоха (10-9 в.пр. Хр.).

През 9-10 век крепостта е била епископски център. В летописите името ѝ Литица или Лютица за първи път се споменава в епископските списъци от времето на император Лъв VI (886 г. – 912 г.).

Твърдината достига най-голям разцвет в периода 13-14 век. Смята се, че тя има важна роля при управлението на цар Калоян.

При проучванията са открити ценни находки – бронзова монета от времето на цар Иван Асен II, болярски пръстен, бронзов кръст и християнски медальон.

Екипът археолози под ръководството на доц.д-р Бони Петрунова открива част от ритуален бронзов боздуган и интересна бронзова шпора с изображения на шест дракона и шип, оформен като глава на седми дракон. През 2011 г. е открит златен пръстен, който според хипотезата на доц. Петрунова е сарафски пръстен за измерване на грамажа на златните монети. На името на т.нар. Златен пръстен от Лютица е учредена и награда за непрофесионалисти доброволци, които подпомагат проучването и опазването на културното ни наследство.

През 2018 г. археологическият екип открива в крепостта моливдовул на византийската императрица Ирина Палеологина, съпруга на император Андроник II Палеолог. Върху едната страна на печата, права и в цял ръст е изобразена императрицата с корона на главата и жезъл в едната си ръка, а от другата страна на печата е Богородица, седнала на трон и държаща медальон с изображение на Младенеца.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *