Потребителите не вярват на Черния петък

Дали вярваш в Черния петък се оказа въпрос като този дали вярваш в Дядо Коледа. Поне според участниците в потребителската анкета на Dir.bg. 55% от тях са убедени, че няма истински намаления, а цените се завишават предварително. Други 27% оценяват, че намаленията не отговарят на очакванията им и не са достатъчно големи.

49% от анкетираните твърдо заявяват, че нямат намерение да се възползват от отстъпките и не планират пазаруване по време на Черния петък. Причините за това са разнообразни. Най-голям дял споделят, че просто липсват атрактивни за тях оферти. Страхът от измами е също сериозна спирачка за потребителите, посочен като основна причина за близо 23% от анкетираните.

Онлайн пазаруването се очаква да доминира

Тълпите от хора във физическите обекти са главна причина да не гледат с интерес на Черния петък за 10% от анкетираните. Неслучайно 36% от участниците твърдят, че ще пазаруват изцяло онлайн, а други 38% комбинират физическо с дигитално пазаруване. Едва 9% избират да влязат в моловете през промоционалните дни. Експертите, анализиращи явлението Черен петък в световен мащаб, също отбелязват, че през 2023 г. се очаква още по-сериозен ръст на онлайн пазаруването и особено покупките през мобилен телефон.

Това, наред с по-големите възможности пред потребителите да сравняват оферти и цени, увеличава и рисковете от кибер престъпления. Добре е да помним някои прости правила по отношение на разплащането онлайн и съхранението на нашата банкова информация:

  • Използвайте сигурни връзки и забравете за публичните мрежи, докато пазарувате.
  • Купувайте само от проверени сайтове на доверени търговци. Особено внимателни бъдете при реклами от социалните мрежи, които водят към новосъздадени страници и едностранични сайтове, без информация за юридическото лице-търговец и неговите политики.
  • Не забравяйте, че имате срок от 14 дни за връщане на продукти, закупени онлайн. Повече информация за защитата на потребителите при онлайн пазаруване ще откриете в материала ни тук.

Потребителите не обичат да планират напред – се вижда от резултатите от допитването. Както по отношение на стоките, така и на бюджета си за пазар през Черния петък. Близо 50% не знаят каква сума ще похарчат, а 55% ще решат на момента какво точно ще закупят. Всъщност тази липса на ясен план работи в полза на търговците, тъй като стимулира импулсивните покупки и подкрепя ценовите маркетингови тактики.

Без план често е трудно да държим здраво юздите на семейните финанси и да не се увличаме по изкушаващи промоции. Не бива да забравяме обаче, че спестяваме от покупка на намаление, само ако закупената стока ни е била необходима и задължителна така или иначе. В противен случай това е просто още един разход. Не се изкушавайте да бъркате в спестяванията и аварийния си фонд заради страхотни оферти – те никога не свършват. И бъдете внимателни с пазаруването на кредит – дори и да говорим за безлихвени плащания, те ще се отразят на структурата на бюджета ни през следващите месеци и трябва да сме сигурни, че няма да нарушат ритъма ни на живот.

Сайтовете на търговците и инфлуенсърите са най-популярните маркетинг канали

Общо 45% от анкетираните казват, че основно се информират за предстоящите промоции от официалните канали на любимите си марки – сайт (36%) или бюлетин (9%). А според глобално проучване на Adobe, по време на кампаниите за Черен петък през 2022 г. платените позиции на офертите на търговците в Google Search са били основен канал за онлайн покупки.

Близо 32% пък следят офертите от инфлуенсърите в социалните мрежи – което се оказа отлична възможност по-малки брандове и семейни бизнеси да заявят своето присъствие по време на кампанията, доминирана по основните медии от големите търговци.

Дир.бг

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *