„Златните Баби“ на Пчеларово творят празника Великден

Исмет ИСМАИЛ

На Велики четвъртък въздухът в Пчеларово ухаеше на топъл козунак и свято очакване.

В сърцето на това предпразнично вълнение бяха неуморните „Златни баби“ от Народно читалище „Иван Буюклиев-1926“.

С обич и вещина, те претвориха вековната традиция в пъстра реалност, изпълвайки деня с цвят и смисъл.

Сръчните им ръце изписваха багри върху великденските яйца, а на масата грееха и ухаеха току-що изпечени козунаци – плод на тяхното старание и любов.

С тази празнична картина и отворени сърца те посрещнаха специални гости – кмета на Община Черноочене инж. Айджан Ахмед, председателя на Общинския съвет инж. Месру Мюмюн, секретаря инж. Рушен Фейзула и представители на местната администрация.

Общинското ръководство не просто уважи събитието, а сподели празничния дух и поздрави жените за това, че пазят жив пламъка на традициите.

Боядисването на яйцата на Велики четвъртък е повече от обичай – то е свещенодействие, споделят с вълнение бабите от Пчеларово.

Тогава ръцете им създават не просто красота, а символи на вярата и надеждата. Както повелява традицията, първото боядисано яйце е винаги червено – символ на Христовата кръв и на новия живот, който Възкресението носи.

Тези пъстри вестители на празника ще бъдат занесени и в местната църква „Света Петка“, разказват жените. Там ще бъдат раздадени на близки и съседи – един красив жест на споделена благодат, общност и вяра, който стопля сърцата в Пчеларово.

Велики четвъртък е и денят, в който се подновява квасът – душата на домашния хляб – и се замесват уханните великденски хлябове.

Големите пити се украсяват с нечетен брой яйца, вплетени в тестото като скъпоценни камъни. А по-малките хлебчета, сгушили червено яйце в средата, са скъп дар – за първия гост, прекрачил прага, за кумовете и най-милите роднини. Те са символ на споделената радост и гостоприемство, сподели кметският наместник на Пчеларово Маргарита Стойкова.

И дори някой да не успее да свърши всичко в забързания четвъртък, Велика събота дава втора възможност да се довърши подготовката. Защото, както напомнят жените от Пчеларово, най-важен е не строгият график, а духът на празника, топлотата на споделеното време и общата радост в очакването на светлото Възкресение Христово.

Последвайте ни и във Facebook

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *