Индия удари Пакистан! Исламабад затвори въздушното си пространство

Индия удари Пакистан. В отговор Исламабад затвори въздушното си пространство, обобщи Ройтерс.

Индия нанесе военни удари по цели в Пакистан, съобщиха и двете страни в сряда, като пакистанската армия твърди, че е свалила най-малко два самолета на индийските военновъздушни сили, предава Си Ен Ен.

Това е голяма ескалация между двете ядрени сили.

Ракетните удари на Индия са били насочени към „терористична инфраструктура“ в гъсто населената пакистанска провинция Пенджаб и администрираната от Пакистан част от Кашмир.

Атаката на Индия идва повече от две седмици след терористично нападение в Пахалгам, Кашмир, при което загинаха 26 души – предимно индийски туристи. Делхи обвини Пакистан за убийството им.

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Пакистанската армия обяви, че е свалила най-малко два самолета на индийските военновъздушни сили.

Двете страни се обстрелват с артилерия през границата.

Държавният департамент на САЩ обяви, че „следи отблизо“ ескалацията на конфликта между двете държави, които са водили три войни за Кашмир от обявяването на независимостта си от Великобритания през 1947 г.

Нашите действия са целенасочени, премерени и неескалиращи по природа“, коментира индийското министерство на отбраната ударите по цели в Пакистан, които са били в отговор на нападението в Пахалгам.

„Никакви пакистански военни съоръжения не са били обект на атака. Индия е демонстрирала значителна сдържаност при избора на цели и метода на поразяването им“, добавят от индийското министерство на отбраната.

Пакистан пък обяви, че индийската атаката е навредила предимно на цивилни – убивайки най-малко осем души, включително дете, и ранявайки най-малко дузина други, като броят на жертвите расте.

Премиерът на Пакистан Шехбаз Шариф заяви, че страната има право да отвърне на това, което той определи като „акт на война“, добавяйки, че ще „даде подобаващ отговор“.

Пакистански военни източници съобщиха пред Си Ен Ен, че индийски удари е имало в Котли, Източен Ахмадпур, Музафарабад, Баг и Муридке.

Индийските военни заявиха, че са поразили девет цели. „Справедливостта възтържествува“, обяви индийската армия в X, добавяйки „Джай Хинд!“ (Победа за Индия – бел. ред.)

Индия е информирала за ударите Съединените щати, Обединеното кралство, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Русия.

Пакистан обяви, че затваря въздушното си пространство в следващите 48 часа и обеща, че ще „отговори на непровокираната агресия от страна на Индия“.

В официална позиция до ООН Пакистан заяви, че си запазва правото да отговори на непровокираните индийски удари, уточни АП.

Нанесени са сериозни щети по медицинска клиника и най-малко четири джами, една от които е използвана за щаб на джихадистката въоръжена групировка Лашкар-е-Тайба (LeT) до 2013 г., когато забранена от Пакистан забранява групата и поема контрола над семинариите, училищата и диспансерите, управлявани от благотворителна организация, свързана с основателя на LeT Хафиз Саид.

В Бахавалпур друга ракета е ударила джамия в съседство с духовна семинария, служила като централен офис на групировката Джайш-е-Мохамед, забранена през 2002 г. В града са убити 13 души, след които жена и дете.

Най-малко две деца са сред жертвите в Пакистан, уточни пакистанската армия. Ранени са най-малко 38 души.

Най-малко трима души са убити при ответен огън от Пакистан срещу цели в контролираната от Индия част на Кашмир, обобщи АФП. По данни на АП властите там са затворили всички училища, колежи и др. образователни институции в поне седем гранични зони в региона.

В Исламабад беше свикан националният Съвет за сигурност.

Индийски служител казва, че премирът Нарендра Моди е наблюдавал операцията срещу Пакистан през нощта.

Правителствен служител казва, че е имало девет цели, които са били поразени „успешно“.

Служителят говори при условие за анонимност, тъй като не е упълномощен да разкрива подробности.

Делхи разкри, че е използвал и дронове при ударите.

Пакистанският министър на отбраната Хаваджа Мухамад Асиф заяви, че силите на страната са свалили пет индийски самолета и са взели в плен неуточнен брой индийски войници.

„Ако тези враждебни действия бъдат прекратени… Определено ще разговаряме с Индия. Не искаме тази ситуация да ескалира“, заяви Асиф в ефира на телевизия Bloomberg.

„Но ако има враждебни действия, инициирани от индийска страна, трябва да отговорим“, добави той. Пакистанският министър на информацията Атаулла Тарар заяви по-рано, че Пакистан е свалил два индийски самолета, но не спомена за взети пленници.

По-рано говорителят на пакистанските въоръжени сили Ахмед Шариф Чаудри съобщи, че осем души са загинали, 25 са ранени, а двама остават в неизвестност, след като Индия е нанесла удари по девет пакистански обекта.

Индийската армия настоя, че „справедливостта е възтържествувала“ чрез наскоро стартиралата операция „Синдур“, в рамките на която бяха нанесени удари по различни цели в Пакистан.

В друг туит военните твърдят, че атаките им са били извършени, след като Пакистан е нарушил споразумението за прекратяване на огъня, т.нар. споразумение от Карачи, което установява линията на прекратяване на огъня в Кашмир, като преди това е нанесъл удари по индийското село Бхимбер Гали, разположено в спорната зона.

Армията подчерта, че „реагира адекватно“. Освен това Индия подчерта, че удря само цели, свързани с тероризма.

Ударите са били прецизни и са били по терористични бази. Пакистански военни обекти не са били на прицел.

Поразени са били девет мишени в рамките на операцията.

Те са се намирали в пакистанската част на Кашмир и в източната пакистанска провинция Пенджаб.

Индийските изтребители не са навлизали в пакистанското въздушно пространство.

Напоследък напрежението между двете страни се повиши след терористично нападение в Пахалгам в индийската част на Кашмир, за което Ню Делхи обвини Пакистан.

Генезисът на конфликта 

Хималайският регион Кашмир, в който преобладаващо живеят мюсюлмани, е обект на претенции както от Индия, така и от Пакистан и е бил място на множество войни, бунтове и дипломатически конфликти.

След разделянето на субконтинента през 1947 г., след обявяването на независимостта от британското управление, се очакваше Кашмир да стане част от Пакистан, както и други региони с мюсюлманско мнозинство. Въпреки това Кашмир се присъедини към Индия през октомври 1947 г.

В крайна сметка Кашмир беше разделен между Индия с хиндуистко мнозинство, която управлява долината Кашмир, Джаму и Ладакх и Ислямски Пакистан, който контролира Азад Кашмир („Свободен Кашмир“) и Северните райони; и Китай, който държи Аксай Чин. Управляваният от Индия Кашмир има население от около 7 милиона души, от които близо 70% са мюсюлмани.

Разпоредба от индийската конституция предвижда частична автономия за Джаму и Кашмир. Тя е изготвена през 1947 г. от тогавашния министър-председател на щата шейх Абдула и е приета от първия премиер на Индия Джавахарлал Неру. Въпреки че е замислена като временна, тя е включена в Конституцията на Индия през 1949 г. от учредителното събрание.

През август 2019 г. правителството на премиера Нарендра Моди отмени полуавтономния статут на Кашмир с ход, който според него ще интегрира по-добре региона с останалата част от страната. Щатът беше реорганизиран в две федерално администрирани съюзни територии – Джаму и Кашмир и Ладакх. Пакистан категорично възрази, понижавайки дипломатическите отношения с Индия.

Моди казва, че решението му от 2019 г. е върнало нормалността в Кашмир след десетилетия на кръвопролития. Според индийски официални лица насилието е намаляло през последните години, с по-малко мащабни атаки и нарастващ брой туристи. Въпреки това, все още се съобщава за целенасочени убийства на цивилни и силите за сигурност.

През 2024 г. Джаму и Кашмир проведоха първите си местни избори след отмяната на автономията през 2019 г. Няколко новоизбрани законодатели настояха за частично възстановяване на член 370. Ключови регионални партии бойкотираха или критикуваха вота, заявявайки, че победителите няма да получат никаква реална политическа власт.

Реакциите на САЩ и Китай

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че индийскитe удари срещу цели в Пакистан и контролирания от Пакистан Кашмир са „срам“. В разговор с репортери в Белия дом Тръмп каза, че току-що е чул за засилването на военните действия, които са се случили през последните часове.

„Светът не може да си позволи конфронтация между Индия и Пакистан“, коментира на свой ред  генералният секретар на ООН Антонио Гутериш.

Китай изрази съжаление и загриженост от ударите на Индия срещу Пакистан и призова двете страни да проявят сдържаност в отговор на сериозното ескалиране на напрежението между двете ядрени сили, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.

Epicenter.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *