Учители от „Славейков“ имаха възможността да посетят часове по различни предмети във финландското училище “Pakilan Ylaasteen”, в рамките на проект по Еразъм+ със заглавие „Inclusive Insights: Crafting Education for All” 2024-1-BG01-KA122-SCH-000229286, част от който е свързана с т.нар. job shadowing /наблюдение на работата в училища/. Проектът е с водеща организация СУ „Петко Рачов Славейков“ и в него са включени различни дейности за обучение на ученици и квалификация на учители.
Участие в наблюдението във финландското училище взеха учителите по английски език Цветана Лафчиева и Елена Йосифова, както и Даниела Топузлиева – начален учител.
И трите участват в проекта с голямо желание да се докоснат до финландската образователна система, която се смята за една от най-добрите в света. Според международните изследвания, които се провеждат от авторитетната организация PISA веднъж на 3 години, учениците на Финландия показват най-високото ниво на знания в света. За краткия престой в училището в Хелзинки е трудно да се добие цялостна представа за това как постигат тези резултати финландците. Въпреки това, учителите от „Славейков“ са успели да усетят спокойната и уютна атмосфера в училището и от разговорите им с финландските колеги са се убедили, че наистина те подготвят своите ученици да са готови за живота, а не за тестове и изпити.
Средното задължително общообразователно обучение във Финландия включва две степени: начален курс /от 1 до 6 клас/ и горен курс /от 7 до 9 клас/. В допълнителния 10 клас учениците могат да подобрят оценките си. След това децата отиват в професионален колеж или лицей, еквивалентно на 11-12 клас в нашата образователна система. Това, което впечатлява нашите учители е фактът, че съществува само един задължителен стандартен тест след завършване на средното образование. През останалото време учителите сами решават кога и под каква форма да изпитват. Освен това се прилага индивидуален подход към всяко дете. В час учениците от един и същи клас изпълняват упражнения с различна трудност и се оценяват съгласно персоналното ниво. Също така държавната учебна програма важи за цялата страна, но тя може да бъде допълвана както на регионално, така и на училищно ниво. Всеки педагог използва онзи метод на обучение, който счита за най-подходящ и най-мотивиращ за учениците. Учителите ни са впечатлени и от това, че във Финландия няма елитни и „слаби“ училища. Всички училища имат еднакво оборудване, пропорционално финансиране и еднакъв достъп до професионално и качествено образование. Набляга се на персоналното и практическо обучение, на критичното мислене, проектно-базираното учене, на социалните умения, на насърчаване на креативността, а не на заучаване на теоретични познания.
Преподавателите от „Славейков“ изразяват надежда и желание в бъдеще и в нашата държава да бъдат премахнати най-честите токсични практики на днешните училищни системи, а именно – конкуренцията между училищата, липсата на индивидуален подход на преподаване и отчетността, основана на тестове. Това ще насърчи учениците да търсят свои собствени начини на учене и ще учат с желание и без страх от неуспеха.