Откриха в Дома на културата в Кърджали фотоизложба „По следите на Михайло Парашчук“

Валери КОВАЧЕВ

Днес в Дома на културата в Кърджали официално беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук”. Тя е посветена на големия украински скулптор, създал архитектурна школа в България.

Тази изложба не е случайно в Кърджали. Михайло Парашчук има участие в оформянето на екстериорната украса на сградата на Дома на културата. Той е изработил  капителите на колонадата на централната фасада. Сградата е типичен представител на строителството от петдесетте години на двадесети век, каза Иво Милев, куратор на изложбата.

Михайло Парашчук  попада случайно в България през 1921 година, когато Украйна е анексирана от страната на Съветите и губи своята независимост. Има и лична причина, той се жени за дъщерята на виден български общественик. Така започва неговата кариера като скулптор и  художник. Участва в изработването на монументалната украса на едни от най-емблематичните сгради в България – Софийския университет, Народната библиотека, сградата на БНБ, Народния театър,  сградата на Съдебната палата в София, сградата на Търговско-промишлената палата в Бургас и на много други обществени и частни сгради в страната. Той е родоначалникът на българската архитектурна скулптора. Създава цяла школа. Преди това украсата на сградите се е правила предимно от външни майстори, уточни Иво Милев.

Директорът на Дома на културата Марияна Ликова благодари на авторите на изложбата, че са избрали да я покажат в Дома на културата в Кърджали. При откриването тя и Иво Милев пожелаха на добър час на изложбата. На откриването присъства общинският съветник Милена Димитрова –  председател на Постоянната комисия по „Образование, култура и вероизповедания“ към Общинския съвет в Кърджали.

Изложбата ще остане в Кърджали до 21 юли. Следващата дестинация ще бъде в Бургас – място, с което Михайло Парашчук е свързан.

Всички материали, които са показани на изложбата са заснети от фотографа Стефан Щерев.

Михайло Парашчук е роден на 16 ноември 1878 г. в село Варваринци, Тернополска област, Украйна (тогава Австро-Унгария). Пристига в България в края на лятото на 1921 г. като представител на Международния Червен кръст. Умира в Баня, Карловско, на 24 декември 1963 г.

Последвайте ни и във Facebook

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *