САЩ наложиха мита от 30% на стоките, внасяни от ЕС и Мексико в САЩ. Те влизат в сила от 1 август, стана ясно от писма на президента Доналд Тръмп до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и президента на Мексико, публикувани в Truth Social.
Тръмп е взел решението след преговори, които не доведоха до сделки.
„Разберете, че цифрата от 30% е далеч по-малка от необходимата, за да се премахне неравенството в търговския дефицит, което имаме в рамките на ЕС“, се казва в писмото, като се добавя, че няма да има тарифа, ако компаниите от ЕС извършват производство в САЩ.
По отношение на търговията с ЕС Тръмп написа в своя пост, че САЩ трябва да се отдалечат от „тези дългосрочни, големи и устойчиви търговски дефицити, породени от вашите тарифни и нетарифни политики и търговски бариери“.
Тръмп написа още, че администрацията му ще премахне високите мита ставка, ако „Европейският съюз или страните от ЕС решат да произвеждат в Съединените щати“.
Европейският съюз се готвеше за писмото от Тръмп, в което той очерта планираните мита, насочени срещу най-големия търговски партньор на САЩ, след разширяването на митническата война на президента на САЩ през последните дни, предаде Ройтерс.
Годишната търговия между Общността и САЩ възлиза на около 1,6 трилиона долара.
Първоначално ЕС се надяваше да сключи всеобхватно търговско споразумение, включващо нулеви тарифи за промишлени стоки, но месеци на трудни преговори доведоха до осъзнаването в Брюксел, че вероятно ще трябва да се задоволи с временно споразумение и да се надява, че все още може да се договори нещо по-добро.
Тази седмица, по време на изслушване в Европейския парламент, еврокомисарят по търговията и икономическата сигурност Марош Шевчович, заяви че се надява в близо бъдеще да постигне споразумение със САЩ, но че и са предвидени ответни мерки, ако настоящите мита, в сила от април (в размер на 10 на сто), се запазят. В непрекъстатата работа на ЕК по отношение на постигане на споразумение със САЩ увери и председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен, като обаче заяви, че отношенията със Вашингтон може да се променят.
Ето и пълния текст на писмото:
„За мен е голяма чест да Ви изпратя това писмо, тъй като то демонстрира силата и ангажираността към нашите търговски отношения, както и факта, че Съединените американски щати са се съгласили да продължат сътрудничеството с Европейския съюз, въпреки че с вас имаме един от най-големите търговски дефицити. Въпреки това решихме да продължим напред, но само при по-балансирана и справедлива ТЪРГОВИЯ. Затова ви каним да участвате в удивителната икономика на Съединените щати – пазар номер едно в света и то с голяма преднина. В продължение на години обсъждахме нашите търговски отношения с Европейския съюз и стигнахме до заключението, че трябва да се откажем от тези дългогодишни, големи и постоянни търговски дефицити, породени от вашите тарифни и нетарифни политики и търговски бариери.
Нашите отношения, за съжаление, бяха далеч от реципрочни. От 1 август 2025 г. ще наложим мито от само 30% върху продуктите от ЕС, изпращани в Съединените щати, отделно от всички секторни мита.
Стоки, които се пренасочват с цел заобикаляне на по-високи мита, ще бъдат обект на тези по-високи мита. Моля разберете, че 30% е много под това, което е необходимо, за да се елиминира разликата в търговския дефицит с ЕС. Както знаете, няма да има мито, ако Европейският съюз или компании от ЕС решат да произвеждат или изграждат производствени мощности в рамките на Съединените щати.
Ние ще направим всичко възможно за бързо, професионално и рутинно одобрение – с други думи, в рамките на няколко седмици.
Европейският съюз ще осигури пълен, открит достъп до своя пазар за Съединените щати, без да ни начислява мита, като опит за намаляване на големия търговски дефицит.
Ако по някаква причина решите да увеличите вашите мита и да отвърнете, то каквато и стойност да изберете, тя ще бъде добавена към тези 30%, които ние ще наложим. Моля разберете, че тези мита са необходими, за да се коригират многогодишните тарифни и нетарифни политики и търговски бариери на Европейския съюз, които причиняват големите и неустойчиви търговски дефицити спрямо Съединените щати.
Този дефицит представлява сериозна заплаха за нашата икономика и, наистина, за нашата национална сигурност!
Очакваме с нетърпение да работим с вас като наш търговски партньор в продължение на много години. Ако желаете да отворите досега затворените си търговски пазари за Съединените щати и да премахнете вашите тарифни и нетарифни политики и търговски бариери, ние може би ще разгледаме възможността за корекция на това писмо.
Тези тарифи могат да бъдат променяни – нагоре или надолу – в зависимост от нашите отношения с вашата страна. Никога няма да останете разочаровани от Съединените американски щати“.
Преди дни Тръмп публикува нови митнически ставки за редица страни, включително Япония, Южна Корея, Канада и Бразилия, както и 50 процента мито върху медта.
Европейският съюз, най-големият търговски и инвестиционен партньор на САЩ, се надяваше да постигне споразумение с нулеви тарифи за промишлени стоки.
Въпреки месеци на преговори, различията между държавите членки възпрепятстваха формирането на единна позиция.
Германия настояваше за бърза сделка с цел защита на своята индустрия, докато Франция и други страни предупредиха да не се отстъпва пред американския натиск за едностранни условия.
Източници в Брюксел заявиха, че блокът може да приеме временно споразумение с надеждата за по-добри условия в бъдеще.
Рязкото разширяване на търговската офанзива на Тръмп след връщането му в Белия дом вече води до значителни финансови постъпления за американската хазна. Според данни на Министерството на финансите на САЩ, митническите приходи са надхвърлили 100 милиарда долара за фискалната година до юни.
Новите мита вероятно ще засилят напрежението между САЩ и техните търговски партньори, като поставят под въпрос бъдещето на глобалната търговска архитектура.
Източник: Епицентър