Най-рано през септември парламентарната група на ПП-ДБ ще внесе общ вот на недоверие към правителството – това обяви в Пловдив съпредседателят на „Да, България“ Божидар Божанов.
Той уточни, че коалицията ще реши каква да бъде темата на вота и той ще бъде ясно аргументиран, а не както последните, наречени от него „кухи“ вотове, които по думите на Божанов обслужват управляващото мнозинство.
„Вотовете на недоверие целят да покажат на избирателите на всички партии, не само на нашите, къде и как управлението не се справя и каква е алтернативата. Дали управлението ще падне, ще реши Пеевски и другите участници в него. Ако г-н Пеевски реши да се разберат сутрин с Борисов, като си пият кафето и да отиват и да хвърлят кърпата. Но това не бива да се хвърля особено на гражданите, които изразяват своя легитимен протест срещу безобразията на прокуратурата“, смята Божидар Божанов.
За исканото закриване на КПК
Другият съпредседател на „Да, България“ Ивайло Мирчев пък говори пред журналисти в Бургас, където коментира исканото закриване на КПК.
„Ще предложим законодателни промени за закриването на Комисията за противодействие на корупцията. Тя е преминала през редица трансформации през годините, но винаги е била използвана от властта, „за да бие по главата опозицията“. Делян Пеевски си е приватизирал Комисията за борба с корупцията. Тя вече не е комисия за противодействие на корупцията, а е комисията на Пеевски за удари по опозиционери. Ние искаме нейното закриване. Който и да бъде сложен там, тази комисия се използва за „бухалка““, смята Мирчев.
„Няма лошо в това наши съветници и кметове да бъдат проверявани, но когато това се прави избирателно срещу представители на опозицията, позволете ни да се отнасяме с известна доза съмнение към искреността на действията, коментира той. Очакваме същите усилия да се прилагат върху кметове и съветници на ГЕРБ, ДПС, БСП, но това не се случва“, заяви Ивайло Мирчев.

Правовата държава все още е предизвикателство за нас, добави той и подчерта, че „трябва да има един закон за всички“. „Ако даден кмет е съгрешил, той трябва да бъде съден, да се предоставят съответните доказателства, да бъде невинен до доказване на противното“, каза Мирчев. По думите му КПК в момента се използва за това Делян Пеевски да звънне и да казва „искам да удариш кмета Х“ Това не може да се случва в държава, която е член на Шенген и еврозоната, посочи още съпредседателят на „Да, България“.
За обявените за продажба 4400 държавни имоти с “отпаднала необходимост”
На пресконференцията в Пловдив Божанов коментира и наболяла за местната власт тема. Общинските съветници на “Демократична България” проверяват всеки един от обявените за продан 4400 имота с “отпаднала необходимост” и в много от случаите се оказва, че нужда и полза от тях има, коментира Божанов.
“Обявените за продажба 4400 държавни имоти с “отпаднала необходимост” са поредният пример за провеждане на политика без адекватен предварителен анализ. Общинските съветници от ДБ проверяват всеки един имот на база на картата, създадена от члена на Националния съвет на “Да, България” Боян Юруков. Проверяваме имот по имот, за да видим има ли наистина отпаднала необходимост или местните общности всъщност могат да използват тези имоти. Тоест, общината, например, да ги придобие”, каза още Божанов.
Бившият министър на електронното управление посочи фрапантни примери на зелени площи, терени от огромно културно-историческо значение и рибарски селища, попаднали в списъка на 4400-те имота за продан.
“Трябва ясно да заявим, че ние като дясна партия не сме против раздържавяването на тези имоти. Ако някои от тях наистина са с отпаднала необходимост и е проведен адекватен анализ, да – те трябва да бъдат продадени, за да не трупа държавата собственост, които не може да управлява добре. Видимо обаче тази работа не е свършена. Именно затова ние сме задали въпрос към министъра на регионалното развитие по какъв начин и по какви критерии са подбрани тези имоти. Настояваме процедурите по продажба да бъдат максимално прозрачни”, подчерта Божанов.
Общинският съветник на ПП-ДБ в Пловдив Веселина Александрова заяви, че групата е внесла проект на решение с предложението четири имота в Пловдив с обща квадратура 30 000 кв. м. да бъдат предоставени на общината за изграждане на ясла, детска градина, парк и културно пространство с открита сцена.
“Това са четири празни парцела, за които държавата декларира, че вече не са ѝ необходими. Всички те са в близост до Ловно поле. Ако не са необходими на държавата, то община Пловдив от години страда от все по-задълбочаващ се проблем – стремглаво увеличаващ се темп на живущите. Общината не е готова да смогне, като това се дължи и на липсата на достатъчно големи терени”, категорична бе Александрова.
Представителят на “Да, България” допълни, че държавата трябва да влезе в ролята си и да се погрижи за гражданите, предоставяйки имотите максимално бързо и без излишни бюрократични спънки.
“Недостигът на публична инфраструктура е все по-осезаем проблем. При стремглаво увеличаващите се жилища и живущи ние изоставаме все повече откъм публична инфраструктура и се намираме в ситуация, която става критична за психическото и физическо здраве на пловдивчани. Надяваме се, че предложението ни ще бъде единодушно прието на предстоящата сесия на общинския съвет”, подчерта Александрова.
Общинският съветник и председател на ДСБ – Пловдив Владимир Славенски припомни, че в последните няколко мандата община Пловдив постоянно губи такива терени, вместо да ги планира и оползотвори за обществена инфраструктура.
“Особено през изминалия мандат бяхме свидетели на няколко сделки, които грубо ощетиха обществения интерес. Пример за това беше случаят, когато за да се вземе парк “Отдих и култура”, бе направена сделка за седем подобни имота като тези, които сега искаме да придобием от държавата. Те бяха заменени в частен интерес. Това беше сделка тип “кон за кокошка””, заключи Славенски.
Източник: Дарик