В Истанбул регистрираха най-голямата суша от 65 години

През юни тази година Истанбул регистрира валежи от едва 0,5 милиметра, което представлява спад от 99% спрямо обичайните нива за този месец. Това е най-ниското количество дъжд, измерено в града за последните 65 години, според официални данни от Турския метеорологичен институт, цитирани от вестник „Биргюн“.

Град с над 15 милиона души население навлиза в климатичен сценарий, който по-рано изглеждаше като научна фантастика, но сега вече е част от суровата реалност, предава meteobalkans.com.

Според същите метеорологични данни, регионът около Мраморно море също преживява катастрофален спад на валежите. Там са отчетени едва 2,4 мм дъжд за целия месец юни – 94% по-малко от обичайните 41,5 мм. Сравнено с месец май, когато валежите са били 3,4 мм, има допълнителен спад от 29%. С други думи – вместо традиционния пролетно-летен дъжд, над Мраморно море витае единствено прах.

Истанбул не е сам в това засушаване. Провинциите Балъкесир, Къркларели, Текирдаг и Одрин, разположени в европейската част на Турция, също регистрират рекордно ниски нива на валежите за юни. Там вече се говори за вероятни щети по селското стопанство, особено в зърнопроизводителните райони, където дъждът в края на пролетта е от съществено значение.

За климатолозите подобни данни не са просто суха статистика – те са доказателство за ускоряваща се климатична криза. Турция, както и други средиземноморски държави, е особено уязвима към екстремни климатични явления, включително суша, горещи вълни и наводнения. Комбинацията от градска топлина, изсичане на гори и индустриално замърсяване допълнително усилва ефекта на сушата.

Град като Истанбул, който разчита на водоснабдяване от язовири като Омерли, Теркос и Алачали, може да се изправи пред сериозни предизвикателства в месеците напред. Резервоарите вече показват тревожни нива, а през юли и август не се очакват обилни валежи. Ако тенденцията се запази, е възможно властите да въведат ограничения на водоподаването – сценарий, който вече се случва в някои турски провинции, допълва meteobalkans.com.

Метеоролозите са единодушни: това не е изолирано събитие, а част от новия климатичен ред. Ако не се предприемат конкретни стъпки за управление на водните ресурси, съхранение на дъждовна вода, преосмисляне на градската инфраструктура и намаляване на въглеродните емисии, Истанбул ще се сблъска с все по-чести и по-сериозни суши.

Източник: Петел

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *