Още преди старта на новата учебна година ученици от СУ „Петко Рачов Славейков“ поемат към Румъния за реализиране на дейностите по младежки обмен в международен проект. Това е трето участие на ученици от СУ „П. Р. Славейков“ в румънски проекти за 2024 г.
Темата този път е „ Мозайка от взаимоотношения“, а проектът е финансиран по програма „Еразъм плюс – Младежки обмен“. Пет ученици – десетокласниците Мария Муканова, Ванеса Кехайова, Микаела Узунова, Хабиб Садък и Атанас Димитров, в периода 10 – 19 септември 2024 г. ще бъдат във Валеа Верде – Алба, Румъния, а ръководител на групата е учителката Марияна Янева. Другите участници са от Испания, Италия, Турция и Румъния. Водещата организация е акредитираната румънска асоциация IPTA (The Association of Ideas and Projects for Active Youth ) с партньор българската Фондация „Екологичен манифест – МанЕко“(Ecological Manifesto – ManEco“), която ще се представлява от ученици от СУ „П. Р. Славейков“ в сътрудничество със Сдружение „ Родопея – Балканика“
Профилът на участниците е тийнейджъри на възраст 13-18 години, които са силно мотивирани да се развиват като личности и бъдещи професионалисти, както и да популяризират темата за здравословните отношения в техните общности. Проектът предоставя възможност на участници, които не са имали опит и достъп до други международни обучения и преживявания и са новодошли в света на Еразъм+. Концепцията на проекта се базира на съчетаването на превантивната работа с младежи и неформалното учене.
Темата на проекта е актуална и е в духа на емоционалния свят на младите хора, които се вълнуват какво са: справедливост, равенство и баланс в отношенията, как общуваме с другите и какво е доверие? Чрез методите на неформалното образование ще се разгледа цялата палитра във взаимоотношенията – здравословни, токсични, краткосрочни и дългосрочни връзки, както и автентичността при вземане на решения и в случаи с натиск от връстници.
22-ма тийнейджъри от партньорските държави ще използват различни методи, предназначени за изследване на асертивната и неконфликтна комуникация, как се изграждат: самочувствие, доверие, устойчивост, самооценка, благополучие и как се защитават личната свобода и човешките права. Проектните дейности ще преминат през обучение чрез преживяване, сензорни и кинестетични подходи, инструменти, базирани на изкуствата, емоционални интроспективни методи, драма, процеси на осъзнатост, рефлексия и казуси. Участниците ще бъдат част от интензивен учебен процес, чрез който ще имат шанса да израснат по различни начини и бъдат посланици на здравословните и хармонични отношения.
Планира се седмицата да бъде разделена на две части. В първите дни ще се използва набор от дейности и инструменти, които са валидирани чрез опита на организацията в работата й с тийнейджъри, като се изследват методите и процесите за вземане на решения, автентичността, емоционалната грамотност и поведенческите модели.
Във втората част ще се тестват уменията за фасилитиране чрез предоставяне на работа в група с другите участници. Целта е до края на обмена участниците да се сигурни в размяната на доверие, ангажираността и искрената комуникация с трайно положително въздействие и здравословни взаимоотношения, които ще поддържат през целия си живот.
От училището за шампиони отчитат, че както е тръгнало на проекти, следващите за славейковци са в Хърватска през месец ноември 2024 и в Турция, който е дългосрочен (15 месеца) от 01.10.2024 до 31.12.2025 г. Само от май до август тази година се реализираха 6 проекта в сътрудничество между СУ „П. Р. Славейков“ и Сдружение „Родопея – Балканика“, а за периода 2016 до 2024 година са осъществени 18 международни младежки проекта.
↓Последвай ни във Facebook↓