Броят повторно гласовете в 1777 секции Съдът беше сезиран от ПП-ДБ, „Възраждане”, ИТН, „Величие”, БСП

Конституционният съд (КС) допусна за разглеждане всичките пет искания, с които се оспорва законността на изборите – от ПП-ДБ, „Възраждане“, ИТН, БСП и „Величие“, съобщава Lex.bg.

По тях е назначена експертиза, която трябва да извърши повторно преброяване в 1777 секции и да провери протоколите в други 442, за да установи дали броят на недействителните бюлетини в тях съвпада с реално подадените.

Съдът разпорежда да се извърши преброяване на гласовете, подадени с хартиена бюлетина и с бюлетина от машинно гласуване в 1777 избирателни секции и експертите да установят:

дали броят на подадените действителни гласове по кандидатски листи (партии, коалиции, независим кандидат) съответства на вписания в протокола на съответната секционна избирателна комисия;

дали броят на подадените действителни гласове с бюлетини от машинно гласуване по кандидатски листи (партии, коалиции, независим кандидат) съответства на информацията от паметта на специализираното устройство за гласуване;

дали протоколите на секционните избирателни комисии са съставени в съответствие с изискванията на Изборния кодекс;

Освен това експертите трябва да установят дали в 442 избирателни секции броят на вписаните в протокола като недействителни бюлетини съответства на броя на наличните недействителни бюлетини, предадени на районните избирателни комисии от секционните избирателни комисии.

Експертизата трябва да е готова до 10 януари 2025 г.

Тя е възложена на юристи, математици и IT специалисти, много от които са бивши членове на Централната избирателна комисия (ЦИК). Те са Александър Андреев, Владимир Димитров, Владимир Пенев, Георги Бояджиев, Златогор Минчев, Ивилина Алексиева-Робинсън, Камен Иванов, Красимир Калинов, Маргарита Златарева, Мария Тодорова, Милен Петров, Милка Ламбева-Стефанова, Никола Янев, Николай Киров, Пенчо Маринов, Румяна Стоева-Сидерова, Светла Димитрова и Стефка Стоева.

КС задължи ЦИК да осигури за експертизата изборните книжа на посочените секции.

Освен това разпореди ЦИК в двуседмичен срок да предостави информация за причините, поради които избирателни секции не са осъществили видеонаблюдение в реално време и видеозаснемане след обявяване на края на изборния ден при преброяването на гласовете и съставянето на протокола. Както и да предостави на съда списък със секциите, които не са длъжни да осигурят видеозаснемане на преброяването – като тези в болниците, старческите домове и т.н.

Съдът даде срок от три седмици на ЦИК да предостави информация за извършените след срока по закон промени в съставите на секционните избирателни комисии. Изборният кодекс предвижда, че СИК трябва да бъдат назначени до 25 дни преди изборния ден. КС иска данни за общия брой на промените, разпределение по седмици, по чие предложение са направени (на члена на комисията, на политическа партия или коалиция, на друг субект), запазено ли е първоначалното съотношение на политическите партии и коалиции в СИК, на какво фактическо и правно основание е направена промяната.

VESTI,bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *