Гергана ДИМИТРОВА
На 10 февруари се навършват 95 години от рождението на Георги Дачев – краевед, журналист, общественик и изследовател.
Георги Димитров Дачев е роден на 10 февруари 1930 г. в с. Сив кладенец, Ивайловградско. Завършва начално образование в с. Одринци, Ивайловградско, прогимназията в с. Мандрица, Ивайловградско и гимназия в Ивайловград. Продължава образованието си в Академията за обществени науки и социално управление и придобива специалност „Икономика на селското стопанство“. Взема активно участие в бригадирското движение при строителството на язовир „Георги Димитров“ край с. Копринка през 1948 г.. Постъпва на работа в Околийски комитет на ДСНМ (Димитровски съюз на народната младеж) – Ивайловград на 1 юли 1950 г. и работи като като кореспондент на в- к „Народна младеж“ до края на септември същата година. В периода 1950 г. – 1955 г. е на работа в Българската армия. През октомври 1950 г. постъпва в Школата за запасни офицери (ШЗО) в София. През 1951 г. е произведен в чин „младши лейтенант“ и получава назначение за Кърджали. Работи като офицер в поделения 55150 и 55130 в Кърджали, придобива и офицерско звание „майор“. След уволнението си от армията се установява в Хасково и започва работа в Окръжния комитет на ДКМС (Димитровски комунистически младежки съюз), първоначално като инструктор, а след това и като завеждащ отдел физкултура.
За своята активна обществена и служебна дейност и постигнати резултати Георги Дачев е бил награждаван с редица ордени и медали. През 1976 г. е награден и с орден „Кирил и Методий“ I степен. Бил е член на Съюза на Българските журналистите и на „Върховният комитет на Съюза на тракийските дружества в България“.
В Държавен архив-Кърджали се съхраняват документи обособени в личен фонд, една част предадени през 1993 г. лично от Георги Дачев, а друга част са предадени след неговата смърт от съпругата му. Фонда съдържа богата информация от биографичен характер, има документи отразяващи служебната и обществената дейност на Георги Дачев, но най бога е документацията от творчески характер, колекцията от фотодокументи, както и множеството издирени и съхранени информации и биографични данни за различни лица и събития.
Автор на десетки статии, доклади и тематични изследвания по различни теми за Васил Левски, Джузепе Гарибалди, Илинденско-Преображенско въстание, Руско-турската война, Балканската и Междусъюзническата войни, тракийските войводи Д. Маджаров.
Особено място като обем във фонда заема и колекцията материали, издирени легенди, предания, спомени, стихотворения за Капитан Петко войвода, Дельо войвода, както и за воеводите Руси Славов и Стоян Терзиев. В резултат на всички тези издирвания и проучвания са създадени телевизионни филми.
Малко известни са и неговите поетични опити. Още в казармата той започва своите поетични опити събрани в тетрадка озаглавена „Войнишки дневник“.
Георги Дачев е редактор на книгата със стихове на Михаил Иванов „Скитник между звездите“, издадена в Кърджали през 1998 г. и е сред редакторите на литературната антология „Гласове от Балатон“, издадена в Пловдив през 1984 г. Дългогодишен сътрудник на вестниците „Нов Живот“, „Народна армия“, „Бойно знаме“, „Народна младеж“, „Тракия“, „Трета възраст“, „Родопска борба“, „Джебелска трибуна“, „Шипка“ – гр. Хасково.
Дори и след пенсионирането си през 1990 г. Георги Дачев продължава да се занимава с изследователска и краеведческа дейност. През 1992 г. е отговорен редактор на вестник „Завет“ – издание на тракийската младеж в Кърджали.
През 1995 г. е бил и главен редактор на вестник „Краевед“. За активната си краеведческа дейност е награден с Грамота от Източно родопския регионален съвет по краезнание. Съхранените във фонда документите са ценен източник на богата информация за изследователите на Източните Родопи и за поколенията.
Последвайте ни и във Facebook